banner39

Yunanistan'da PASOK taraftarları zaferi kutluyor

Yunanistan'da yepılan seçimleri kazaqnan PASOK taraftarları zafer kutlamalarına başladı.

Arşiv 04.10.2009, 23:06 04.10.2009, 23:06
Yunanistan'da PASOK taraftarları zaferi kutluyor


Yunanistan'da yapılan genel seçimlerde açıklanan sonuçlara göre PASOK, Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) 7,73 puan önünde yer alıyor.

Yunanistan'da yapılan milletvekili seçimlerine ilişkin İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Oyların yüzde 23'ünün sayıldığını duyuran Bakanlık sonuçlarına göre, Yorgo Papandreu liderliğindeki PASOK, tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde ediyor.

İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı ve oyların yüzde 23'üne tekabül eden verilere göre, PASOK yüzde 43,38 oy oranıyla 158 milletvekili, YDP 35,90'la 97, KKE 6,99'la 19, LAOS 5,35'le 15 ve SİRİZA 4,11'le 11 milletvekili çıkarıyor.

Televizyonların duyurduğu "exit poll" sonuçlarına göre yüzde 3 oy alması beklenen Çevreci Yeşiller ise, yüzde 2,18'le meclis dışında kalıyor. Yunanistan'da bir partinin Meclis'e girebilmesi için yüzde 3'lük barajı geçmesi gerekiyor.

Siyasi analistler seçim sonuçlarının iktidar partisi YDP için çok ağır bir yenilgi anlamına geldiği yorumunda bulundu.

Kostas Karamanlis'in bundan sonra siyasi kariyerine ilişkin farklı senaryolar dile getiriyor. İlkine göre Karamanlis, bu akşam parti genel başkanlığından istifa edecek.

İkinci yaklaşıma göre ise, partisini kongreye götürecek; ancak tekrar aday olmayacak. YDP'de Karamanlis sonrası dönem için Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni öne çıkan isimlerin başında geliyor.

Bu arada, ilk sonuçların açıklanmasıyla PASOK genel merkezine çok sayıda parti sempatizanının akın ettiği bildirildi. Televizyonlardan verilen canlı yayınlarda, PASOK seçmeni bayrak ve meşalelerle zaferi kutlamaya başladı. Parti genel merkezine gelen Papandreu'ya coşkulu kalabalık sevgi gösterilerinde bulundu.

Papandreu'nun gece saat 23.00'den sonra Zappion Sarayı'na gelerek açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?