banner39

Yunanistan'da sert çıkış: Dilenci değiliz

Küresel kriz mağduru Yunanistan, kendisine kızan AB'li liderlere sert çıkarak "Dilenci değiliz" dedi.

Arşiv 23.03.2010, 17:48 23.03.2010, 17:48
Yunanistan'da sert çıkış: Dilenci değiliz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, “Yunanistan’ın bütçe açığı sorununa AB çerçevesinde bir çözüm istendiğini” söyledi.

Papakostandinu, yaptığı açıklamada, bütçe açığı ve Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkması yönünde kararlar alınması beklenen ve “Kritik” olarak nitelendirilen AB Zirve Toplantısı konularına değindi.

Maliye Bakanı, “25-26 martta yapılacak Toplantı’dan olumlu sonuçlar çıkacağı yönündeki ihtiyatlı iyimserliğini” dile getirdiği konuşmasında, “Yunanistan kesinlikle AB içinde bir çözüm istiyor, Zirve Toplantısı’na dilenci olarak gitmiyoruz” şeklinde konuştu.
Yunanistan’ın önümüzdeki aylarda piyasalarda borçlanmayla ilgili sorun yaşamayacağını kaydeden Papakostandinu, ülkenin İstikrar ve Kalkınma Programı’nı harfiyen uygulamasıyla spread farkı denilen risk primindeki artışta düşüş kaydedileceğini vurguladı.

“Avro kuşağındaki istikrarın, bir yardım mekanizmasının oluşturulmasıyla destekleneceğini” belirten Maliye Bakanı, “Biz bununla ilgili görüştük. Zirve Toplantısı’nda konuyla ilgili olumlu gelişme kaydedilmesini ümit ediyorum” dedi.
Yunanistan’ın ekonomik yardım istemediğinin altını çizen Papakostandinu, yalnızca istikrar ve kalkınma programının tam anlamıyla uygulanmasıyla engelsiz şekilde borç alımının garantileneceğini kaydetti.

Öte yandan, Yunan medyası, Yunanistan’ın, Zirve Toplantısı’ndan, borçlanmaya yardımcı olacak AB desteği kararı çıkmaması olasılığı halinde, piyasalardan daha yüksek faiz oranıyla borç almayı kararlaştırdığını, bunun Nisan ayı kapsamındaki ilk bölümünün 15 milyar Avro tutarında olduğunu belirtti.

IMF’ye olası bir başvurunun ise Yunanistan Maliye Bakanlığı’nın seçimleri dışında kaldığı değerlendirmesinde bulunulan haberlerde, “Hükümet kaynaklarından” alınan bilgilerin, “Saati geldiğinde Yunanistan’ın IMF’ye değil piyasalara yöneleceği” şeklinde oldukları kaydedildi.

IMF’nin yalnızca “en son seçim” kapsamında gündemde bulunduğu yorumu yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?