banner39

Yunanistan'da teknokratlar iş başına geliyor

Yunan seçimlerinden galip çıkan Papandreu, alanında uzman kişileribakanlık koltuğuna getirecek.

Arşiv 06.10.2009, 09:19 06.10.2009, 09:19
Yunanistan'da teknokratlar iş başına geliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan seçimlerinden rekor oyla galip çıkan PASOK lideri Yorgo Papandreu yönetim şeklini değiştirerek bakanlar içeren bir kabine yerine alanında uzman isimleri bir araya getirecek

Yunanistan'daki seçimde ezici üstünlükle iktidara gelen sosyalist PASOK lideri Yorgo Papandreu, bugün kabinesini açıklayacak ve yemin ederek görevine başlayacak. Papandreu, Demokratik Parti lideri dedesi Yorgos Papandreu ve PASOK kurucusu babası Andreas Papandreu'dan sonra seçimlerle başbakanlık koltuğuna oturan 3. kuşak siyasetçi olarak Batı siyasetinde bir "ilk" oluşturuyor.

DANIŞMAN HÜKÜMETİ

Papandreu'nun hükümetinin "oldukça sınırlı" olması bekleniyor. Yani kabinesi en az 12, en fazla 14 bakanlıktan oluşacak. PASOK çevrelerine göre Papandreu'nun Yunan yönetim biçimde de bir "ilk" yapması ve bakanlıklar içeren hükümet yönetimi yerine, danışmanlarından oluşacak merkezi yönetim biçimi getirmesi söz konusu. Teknokrat bir kabineyle ülkeyi yönetmesi beklenen Papandreu'nun önceliği selefini koltuktan eden ekonomi olacak. Bu amaçla yurt dışından ekonomi uzmanlarıyla çalışacağını söyleyen Papandreu'nun bu açıklamaları bir yandan da ülkede tartışmalara neden oluyor.

"1821-1981-2009" PANKARTI

PASOK'un seçimleri YDP'ye karşı 10 puan farkla kazanması YDP'nin kuruluşundan beri aldığı "en büyük yenilgi" olarak algılandı. Papandreu'nun babası ve PASOK kurucusu Andreas Papandreu 1981'de yüzde 48 ile iktidara gelmiş; Karamanlis'in amcası Konstantin Karamanlis'in YDP'sine 15 puan fark atmıştı. Seçim gecesi PASOK binasının önünü dolduran binlerce kişinin coşkulu sevgi gösterileri arasında , üzerinde "1821-1981-2009" yazılı bir pankart dikkatleri çekti... Yunanistan 1821'de bağımsızlığını ilan etti.. 1981'de PASOK ilk kez iktidara geldi... 2009'da PASOK yine iktidardaydı. Bu üç tarihten ilham alan PASOK yandaşı PASOK iktidarını biraz abartarak "ülkenin özgürlüğü" ile bağdaştırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?