banner15

Yunanistan'da yangın sönmüyor

IMF heyetleri Yunanistan'da, AB yardım sözünü yeniledi. Fakat sarsılan güven yerine gelmiyor.

Yunanistan'da yangın sönmüyor

Yunanistan'ın AB ve IMF ortak desteği beklenilen sonucu oluşturmadı. IMF heyetleri Yunanistan'da, AB yardım sözünü yeniledi. Fakat sarsılan güven yerine gelmiyor.

 

Arka arkaya başarısız tahvil ihraçları, Asya tarafından 10 milyar euroluk tahvil için gelmeyin açıklaması ve  ABD'de tahvil satışı yapılacağı haberleri Yunanistan'daki yangını körükledi.

 

Gün içinde Yunan ve Alman 10 yıllık vadeli tahviller arasında ki spread 412 baz puana çıkarak euro tarihinin zirvesine çıktı.

 

Referans bono kağıtlar arasında Avrupa tarihinde bu denli bir fark oluşmadığı için Yunanistan riskleri de artış gösterdi. Yunan CDS'lerini 400 bps'lere kadar çıkarttı.

 

ABD'DE TAHVİL İHRACINDA BAŞARISIZLIK TABUTA BİR ÇİVİ DAHA OLUR
Yunanistan'ın ABD'de yapmayı planladığı ABD Doları cinsinden  tahvil ihracını değerlendiren BNP Paribas, bu ihracın şuan Yunanistan  için çok önemli olmayabileceğini ancak, ihracın başarısız olması  halinde bunun Yunanistan'ın tabutuna nihai çivi olabileceğini savundu.

 

BANKALAR DESTEK FONUNDAKİ PARAYI İSTİYOR
Yunanistan Maliye Bakanı George Papaconstantinou, ülkenin yaşadığı borç krizi nedeniyle zarar gören ülke bankalarının hükümetten daha fazla mali yardım talebinde bulunduklarını söyledi.

 

Bakan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bankalar destek planında kalan paraları kullanma talebinde bulundular" dedi. Hükümetin çoğu devlet garantisi olmak üzere hazırladığı 28 milyar euroluk destek programında halen 17 milyar euro kaynak bulunduğu belirtildi.

 

Toplam 28 milyar euro büyüklüğündeki destek paketinde, büyük kısmı devlet garantilerinden oluşan 17 milyar euroluk  kaynak bulunuyor. Paket Yunanistan'ın önceki hükümeti tarafından bankalara küresel kredi krizi sırasında destek olmak  için oluşturulmuştu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 03:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35