banner15

Yunanistan'daki kriz dünya borsalarını sallıyor!

S&P'nin Yunanistan'ın notunu 'Junk' yapması, Portekiz'inkini de düşürmesi dünya borsalarında sarsıntıya yol açarken, dolar euro karşısında yükselişe eçti.

Yunanistan'daki kriz dünya borsalarını sallıyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomik krizi derinden yaşayan Portekiz ve Yunanistan’ın S&P tarafından notunun düşürülmesi ardından dolar euro karşında son bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's (S&P), Yunanistan'ın uzun ve kısa vadeli kredi notlarını indirdikten sonra Yunan bankalarının da notlarında indirime gitti. S&P Yunanistan’ın notunu ‘borç ödeyemez’ konumuna düşürüp Portekiz’in notunu da bir kademe düşürünce piyasalarda sert düşüler yaşandı.

YUNAN KRİZİ PİYASALARI VURDU


Yunanistan'ın borç krizinin derinleştiği yönündeki işaretlerin artması sonrası Asya ve Pasifik ülkelerinde de borsalar güne düşüşle başladı. Londra Borsası günü yüzde 2,6 düşüşle kapadı. Japonya'da Tokyo Borsası'nda ilk işlem saatlerinde yaklaşık yüzde 3 düşüş görüldü. Avustralya ve Güney Kore'de borsalarda düşüş oranı yaklaşık yüzde 2 oldu. Daha önce Euro bölgesindeki hiçbir ülkenin borçlanma notu bu düzeye düşürülmemişti. Avrupa ve Amerika piyasalarını kaygılandıran bir diğer gelişme de, Standard and Poors'un Portekiz'in borçlanma notunu da düşürmesi oldu. Kredi derecelendirme kuruluşunun kararı ekonomik krizin Yunanistan'dan euro bölgesine yayılacağı yolunda kaygıları artırdı.

DOLAR EURO KARŞISINDA YÜKSELİŞE GEÇTİ

Avrupa'daki son gelişmelerden sonra, ABD piyasalarında Dow Jones endeksi 213,04 puan (yüzde 1,90) düşerek 10,991.99 puana inerken, Nasdaq da 51,48 puan (yüzde 2,04) kayıpla 2,471.47 puandan kapandı. Dow Jones endeksi 213,04 puan (yüzde 1,90) düşerek 10,991.99 puana inerken, Nasdaq da 51,48 puan (yüzde 2,04) kayıpla 2,471.47 puandan kapandı. Yunanistan'a ilişkin borç endişeleri tüm dünya borsalarında hissedilirken, Wall Street'in ''korku endeksi'' olarak adlandırılan CBOE Volatilite Endeksi (VIX) iki ay içerisinde görülen en yüksek seviyesine sıçradı. VIX Endeksi, bugün % 20'ye yakın yükselerek 20 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. ABD kapanışında dolar kotasyonları 1.50’leri yeniden gördü euro dolar paritesi ise 1.3127’ye kadar geriledi. Emtialarda da artış gözlendi. Petrol fiyatları 82 dolara yükseldi. Altın 1168 dolara çıktı. Gün sonunda ABD 10 yıllık tahvilleri 3.6915’e geriledi.

YUNANİSTAN'DA EYLEM: BORÇLAR ÖDENMESİN

Öte yandan Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen bir gösteride, Yunanistan'ın borçlarını ödememesi çağrısı yapıldı. Göstericiler bu durumda krizin bedelini, çalışanların değil yabancı bankaların ödeyeceği yönünde görüş bildirdi. "İyi dinle Brüksel, zafer bizim olacak", "Kemer sıkma önlemleri asla uygulanmayacak", gösteride atılan sloganlar arasındaydı. Yunanistan Komünist Partisi'nin milletvekillerinden Liana Kanelli, BBC'ye yaptığı açıklamada, ülkesinin yardıma ihtiyacı olduğunu anladığını ancak herşeyin kimin ne karşılığında yardım edeceğine bağlı olduğunu söyledi. Kanelli, "Eğer bir ülkeyi açık artırmayla satışa çıkarmak istiyorsanız, bu ülkenin çalışanlarının köle olmalarını istiyorsanız, sizce bu normal midir?" diye sordu. Yunanistan, mali durumunu düzeltmek için Euro bölgesi ülkeleri ile Uluslararası Para Fonu IMF'den 40 milyar Euro istiyor. IMF'nin Yunanistan'ın problemlerinin yayılmasını önlemek için bu ülkeye daha fazla kredi vermeyi değerlendirdiği bildiriliyor. Ancak Yunanistan'ın, dev bütçe açığını azaltmaya yönelik önlemler üzerinde anlaşılmadan mali yardımların kullanılmasına izin verilmiyor. Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu ise bu durumda bütçe açığının, gayrı safi milli hasılanın yüzde 14'üne çıkabileceği uyarısında bulundu. Papakonstantinu daha önce, faiz oranlarının "fahiş" düzeyde olması yüzünden bu şartlarda piyasalardan borçlanamayacaklarını söylemişti.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35