banner39

Yunanistan'daki yangınlarda ölü sayısı 59

Yunanistan'ın Mora yarımadası ile Eğriboz adasında son üç gündür devam eden ve kontrol altına alınamayan orman yangınlarında yaşamını yitirenlerin sayısının 59'a yükseldiği bildirildi.

Arşiv 26.08.2007, 22:01 26.08.2007, 22:04
Yunanistan'daki yangınlarda ölü sayısı 59

 

Yunan basın-yayın organları, söndürme çalışmaları için dış ülkelerden gelen yardıma karşın bölgelerde sürekli şekilde yön değiştiren rüzgarlar, elektrik ve su kesintileri yüzünden hala kontrol altına alınamadığını açıkladığı yangınlarda, kaybolan kişilerin sayısının henüz belli olmadığını, ölü sayısının artmasından büyük endişe duyulduğunu kaydetti.

Panik halindeki halkın görüntüleriyle, yardım isteyenlerin çığlıklarını ekranlara taşıyan Yunan televizyonları, yüzlerce kişinin çok sayıda köyde mahsur kaldığını, bölgeyi her yönden saran alevler ve görüşü kısıtlayan yoğun duman nedeniyle halkın olay yerinden uzaklaşmakta zorluk çektiğini belirtti.

Binlerce kişinin yangının ulaştığı köylerde meydanlarda ve kiliselerde toplandığı, kendi imkanlarıyla söndürme çalışmalarına katıldığı kaydedilen haberlerde, onlarca köyün haritadan silindiği de ifade edildi.

Haberlerde, itfaiye güçlerinin canla başla çalıştıklarını, ancak ''Hükümetin koordinasyon yetersizliğinin'' alevlerin kontrol altına alınmasında sorun yarattığı değerlendirmesi yapıldı.

Yunan televizyonları, Mora yarımadasındaki İlia, Lakonia, Arkadiya, Arhea Olimpiya, Mesinia ve Korint bölgelerinin yanı sıra Kuzey Yunanistan'da Kastoria, Florina, Grevena bölgeleriyle Eğriboz (Eivia) yarımadasında çok sayıda yangının halen kontrol altına alınamadığını, sabaha karşı ve öğle saatlerinde bir çok noktada yeni yangınlar çıktığını bildirdi.

Söndürme çalışmalarına, Fransa'nın 4, İspanya'nın 2 ve İtalya'nın bir adet Canadair tipi yangın söndürme uçağı gönderdiği, Fransa'dan ayrıca 60 kişilik itfaiye ekibinin Yunanistan'a ulaştığı açıklanmıştı.

Norveç, Slovenya, Sırbistan, Hollanda, Almanya, İsrail ve Kıbrıs Rum kesiminin de yardım gönderme hazırlığında olduğu, ABD'nin de yardım önerisinde bulunduğu belirtilmişti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?