Yunanistan'dan Batı Trakya'ya 'şeriat' müdahalesi

Bakoyanni, B.Trakya'ya şeriatın getirileceği iddiasıyla bölgeye müdahil olunmasını istedi

Yunanistan'dan Batı Trakya'ya 'şeriat' müdahalesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'ın Dışişleri eski Bakanı Dora Bakoyanni, Türk ve Yunan başbakanlarının son Atina ziyaretinde de ele alınan "azınlık hakları ve sorunlarıyla" ilgili TO VİMA gazetesine bir makale yazdı.

Sabah'tan Stelyo Berberakis'in haberine göre eski Bakan Bakoyanni, Batı Trakya'da halk tarafından seçilmiş, ancak Yunan devletinin resmen tanımadığı iki müftüyü de konu alan makalesinde Yunanistan'ın Batı Trakya azınlığının kendi müftüsünü seçmesine karşı olmadığını, ancak azınlık tarafından seçilecek müftülerin bölgede şeriat kanunları uygulamayacağına dair güvenceler istediğini ileri sürdü.

'BU KANUNLAR KALDIRILMALI'

Bakoyanni'nin makalesinden bazı iddialar şöyle: "Yunan hükümetleri 1990 yılından bu yana Batı Trakya'da yaşayan azınlıkların devlete karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmeleri karşılığında, onlara karşı eşit vatandaşlık haklarını uygulamaktadır. Ancak açık, demokratik ve çağdaş bir azınlık siyasetinin tamamlanabilmesi için Batı Trakya'da uygulanan şeriat kanunlarının kaldırılması gerekiyor. Yunanistan, Müslüman vatandaşları arasında şeriat kanunları uygulayan tek Avrupa ülkesi haline geldi."

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 18:06
banner53
YORUM EKLE

banner39