Yunanistan'dan sonra Portekiz de AB'yi korkutuyor

Krizle başı büyük oranda dertte olan Yunanistan'dan sonra Portekiz de AB'de endişelere yol açtı.

Yunanistan'dan sonra Portekiz de AB'yi korkutuyor

 

Mücahid Yıldız / Almanya

Finans dünyası Yunanistan'dan sonra şimdi de gözlerini Portekiz'e çevirdi. Avrupa Birliği'nin güney-batı ülkesi Portekiz dev bir bütçe açığı ile mücadele ediyor. Lizbon hükümeti yoğun tasarruf tedbirleri almak için mücadele edeceğini açıklasa da Borsalar hükümetin verdiği sözleri kaale almadılar.

Lizbon hisse senetleri indexi yüzde beş oranında düşerek, 2008'de yaşanan Lehman krizinden bu yana en büyük kaybını yaşadı. Portekiz devlet hisse senetlerini alan yatırımcılar, şimdiye kadarkinden çok daha yüksek riziko primi talep ettiler. Haziran ayından bu yana Euro ilk defa 1,38 Dolara düştü. İspanya Borsa'sı da Portekiz krizinden nasibini alarak yüzde 6 oranında düşme gösterdi. Almanya Frankfurt (Dax) borsasında ise krizin etkisi yüzde 2,4 olarak görüldü.

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Teixeira dos Santos ülkesinin aldığı tedbirlerin Yunanistan'daki gibi kararlılıkla yürütüleceğini söyledi. Ancak muhalefetin taşradaki otonom yönetimleri verilmesini istediği ödenekler konusu, tasarruf tedbirlerinin altüst olmasına neden olabilir.

Portekiz muhalefeti hükümetle taşra otonom yönetimlerine ödeme yapma konusundaki mücadelesini kazanırsa, devlet bütçesinde zaten yüksek olan açık daha da fazla olacak. 2009 yılında ki bütçe açığı gayri safi milli hasıla'nın yüzde 9,3 ünü oluşturuyordu. Hükümet bu rakamı 2013 yılına kadar yüzde 3'ün altına düşürmek istiyor. Portekiz hükümeti bu hedefine hangi tasarruf tedbirleriyle ulaşacağını önümüzdeki haftalarda açıklayacak.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 12:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35