banner15

Yunanistan'dan Talat'a tepki

Yunan Hükümet Sözcüsü, "KKTC'nin, Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına ilişkin açıklamalarının kabul edilemez" dedi.

Yunanistan'dan Talat'a tepki

Rusopulos yaptığı basın toplantısında, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, Kıbrıs sularında petrol arama çalışmaları konusunda KKTC'nin tutumuna ilişkin açıklamalarını konu alan soruları yanıtladı. Kıbrıs Rum yönetiminin bu konuda açıklama yaptığını belirten Rusopulos, şunları söyledi:

"Bu tür açıklamalar kabul edilemez niteliktedir. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk çerçevesinde aldığı kararları yaşama geçirmek için başkasından görüş almaya gereksinimi yoktur. Kıbrıs Türk tarafı için önemli olan, Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde çözümü için yapıcı bir tutum takınmasıdır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetiminin, denizde petrol, doğal gaz aramak ve çıkarmak amacıyla Mısır ve Lübnan'la münhasır ekonomik bölge sınırlarını belirleyen anlaşmaların hayata geçirilmesi halinde, sıcak durumlar meydana gelebileceği uyarısında bulunmuştu.

Bu konudaki uyarılarını, yazılı olarak, Lübnan ve Mısır hükümetlerine de bildiren Talat, Kıbrıs çevresindeki petrollerden müşterek istifade edilmesi gerektiğini kaydetmişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35