banner15

Yunanistan'dan Türk azınlık açılımı

Yunanistan, Batı Trakya için açılıma gidiyor, Türk azınlığın meseleleri artık dış değil iç mesele olarak ele alınacak.

Yunanistan'dan Türk azınlık açılımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu, Batı Trakya’daki Türk azınlığının durumunu iyileştirmek amacıyla bir dizi tedbir almaya hazırlanıyor.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Elefterotipia gazetesine göre, Başbakan Papandreu’nun gündeminde, Türklerle ilgili konuların Dışişleri’nden, İçişleri Bakanlığı’na devrini öngören rapor var.

Azınlık fertlerinin Yunan vatandaşı olmalarına rağmen, dini ve eğitim konuları dahil tüm işlerine Yunan dışişleri bakıyor. Dışişlerinin sadece azınlık konusu için Kavala’da bir dairesi bile bulunuyor. 

Açılım gerçekleşirse, Türklerin Lozan Anlaşması’nda öngörülen bazı hakları hayata geçirilmiş olacak.

Batı Trakya Türklerinin okullarının, bina eksikliği, öğretmen ve öğrenci sayısı ile eğitimle ilgili sorunları Yunan Eğitim Bakanlığı tarafından giderilecek. Türkçe ve Yunanca çift dilli anaokulları açılacak. Din dersi öğretmenleri azınlık üyelerinden oluşacak.

Okullar için öğretmenlerin yetiştirildiği Selanik’teki Pedagoji Akademisi, diğer üniversitelerdeki fakültelerle eşit duruma getirilecek.

Yunan hükümetinin, kamu sektörüne Batı Trakya Türklerinden de üyelerin alınması için ayrı bir kontenjan oluşturacak.

Batı Trakya Türklerinin en büyük sorunlardan birini oluşturan müftü seçimleri konusunda da bir dizi gelişme bekleniyor.

Komşularla sıfır problem yaklaşımındaki Ankara ise, Batı Trakya Türklerinin başta Lozan Barış Antlaşması olmak üzere ikili ve çok taraflı anlaşmalardan kaynaklanan haklarının takipçisi olmaya devam edileceğine vurgu yaptı.

EĞİTİM YASA TASARISI

Sorumluluğun dışişlerinden içişlerine geçmesi, Papandreu’nun geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’a gönderdiği cevabi mektupta “Müslüman vatandaşlarımızın sorunları dış politika konusu değildir ve Yunanistan’ın içişlerini ilgilendirir” diye dile getirdiği tavrına güç kazandıran bir işaret olacak.

Türk azınlığın eğitim sorunu da dışişlerinden çıkarılıp eğitim bakanlığına bağlanacak.

Eğitimle ilgili yasa tasarısının iki ana unsuru bulunuyor: 

EŞİT DİPLOMA

1. Azınlık okullarına öğretmenlerin yetiştirildiği Selanik’deki Pedagoji Akademisi diğer üniversitelerdeki fakültelerle eşit duruma getirilecek. Diploması diğer üniversitelerin diplomalarıyla eşit olarak tanınacak.

İKİ DİLDE ANAOKULU

2. İki dilde (Türkçe ve Yunanca) faaliyet gösterecek anaokulları açılacak. Batı Trakya Türk azınlığı, bölgede sadece Yunanca eğitim veren anaokullar faaliyet gösterdiğinden uzun bir süredir iki dilde eğitimin verileceği anaokullarının açılmasını istiyordu. Batı Trakya Türk Yüksek Tahsilliler Derneği’nin himayesinde ‘kreş’ statüsünde yuvalar var. Gazete, ayrıca, Papandreu’nun azınlık konusunda kişinin kendi etnik kimliğini belirleme hakkına ve Batı Trakya’da şeriat uygulamalarının kaldırılmasına mutabık olduğunu, ama tepkileri gözönünde bulundurduğunu yazdı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 17:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
semi
semi - 11 yıl Önce

papandros'a Allah hidayet eyliye... ben iyilik yapan bir hristiyan, yahudi etc birini gordugumde, hep dua ederim... Allah kalplerin bilincindedir...:)

semi
semi - 11 yıl Önce

papandros'a Allah hidayet eyliye... ben iyilik yapan bir hristiyan, yahudi etc birini gordugumde, hep dua ederim... Allah kalplerin bilincindedir...:)

banner39

banner50

banner47

banner48