banner39

'Yunanistan'ın borcu tahminlerin ötesinde'

Yunanistan'ın bütçe açığının tahmin edilenin çok daha ötesinde olduğu belirtildi.

Arşiv 23.04.2010, 03:43 23.04.2010, 03:43
'Yunanistan'ın borcu tahminlerin ötesinde'


Avrupa Birliği'nin istatisik kurumundan yapılan açıklamada, Yunanistan'ın bütçe açığının geçen yıl tahmin edilenden çok daha fazla olduğu ve daha da kötüye gidebileceği uyarısı yapıldı.

Başkent Atina'dan gelen yeni verilere göre, ülkenin, bütçe açığı Gayrı Safi Milli Hasılasının yüzde 12,7'si değil, 13,6'sı büyüklüğünde.

Eurostat'ın Yunanistan'dan aldığı yeni bilgiler ışığında yaptığı açıklama, euro ve Avrupa borsalarını olumsuz etkiledi.

Sigortacılık devi Fortis'ten ekonomist Nick Kounis, "Zaten korkunç olan bir durum, daha da kötüye gitti." şeklinde konuştu.

Yunanistan euroyu para birimi olarak kullanan ülkeler ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir kurtama paketinin detayları konusunda görüşmeler yapıyor.

Halihazırda 300 milyar euro borcu olan Yunanistan'ın bu yıl içinde de 54 milyon borç almaya ihtiyacı var.

Kamu çalışanları grevi

Bu arada, Yunanistan'da onbinlerce kamu çalışanı, hükümetin, ülkenin dev borç yükünü azaltmak amacıyla gündeme getirdiği yeni ekonomik önlemleri protesto amacıyla 24 saatlik greve gitti.

Grev, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan temsilcilerle Yunan yetkililerin başkent Atina'da kurtarma paketinin ayrıntılarını görüştükleri güne rastladı.

Göstericiler, Atina'da bu görüşmelerin yürütüldüğü yere çok uzak olmayan bir noktada dev bir protesto eylemi de düzenliyor.

Gösterilere, doktorlardan öğretmenlere, vergi memurlarından itfaiye işçilerine, çöpçülere hatta tiyatroculara dek kamu sektörünün her kesiminden işçiler katılıyor.

'Krizin bedelini zenginler ödesin'

BBC Atina muhabiri Malcolm Brabant'ın aktardığına göre işçiler mesajlarında "krizin bedelini işçilerin değil, Yunancada zengin ve güçlülerin iktidarı anlamına gelen plütokrasi’nin ödemesi gerektiğini" söylüyor.

Özellikle IMF'nin duruma müdahil olmasından rahatsız olan Kamu İşçileri Sendikası'nın başkanı, kurumun mevcut önlemlere ek başka reformlar talep etmesinden, emeklilik ödemelerini kesip emeklilik yaşını yükseltmesinden kaygılı.

Grev nedeniyle başkentte geniş güvenlik önlemleri alındı.

Son bir kaç aydır çıkan hükümet karşıtı protestolarda aralıklarla şiddet olayları yaşandı.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?