banner39

banner35

Yunanlılara ABD'ye vizesiz seyahat

Yunanistan vatandaşları için ABD'ye vizesiz seyahat uygulaması başladı.

Arşiv 08.04.2010, 01:21 08.04.2010, 01:21
Yunanlılara ABD'ye vizesiz seyahat


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Yunan vatandaşları, Amerika'ya vizesiz seyahat etmeye başladı. Bu hafta başından itibaren yürürlülüğe giren Yunan vatandaşlarının ABD'ye vizesiz seyahat uygulaması, Yunan vatandaşlarının 90 gün süreyle ABD'de ikamet etmelerine olanak veriyor.

ABD'ye vizesiz seyahat için 26 Ağustos 2006'dan sonra çıkartılan çipli pasaport, internet üzerinden doldurulması gereken ESTA adlı form ile bu forma hangi havayolu ile nereye yolculuk yapacağının belirtilmesi yeterli oluyor. İnternet üzerinden gönderilen form, 10 dakika gibi kısa sürede cevaplanıyor. Olumlu cevap alan kişi, havaalanına giderek seyahatine devam edebiliyor.

ABD'ye vizesiz seyahat, sadece gezi ve iş seyahati gerekçesiyle bu ülkede 90 gün kalınmasına imkan veriyor. Öğrenim ya da çalışma gerekçesiyle 90 günden fazla kalacak olanların ise vize almaları gerekiyor.

Bu uygulamayla birlikte Yunan vatandaşları, 92 dolarlık harç, özel fotoğraf ve posta harcamalarının yanı sıra günlerce vize için koşturma zahmetinden kurtulmuş oldu.
Uzun yıllardan bu yana Atina tarafından talep edilen ABD'ye vizesiz seyahat edilmesi konusu, geçen ay Başbakan Yorgo Papandreu'nun ABD ziyareti sırasında Barack Obama tarafından duyurulmuştu.
 
 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?