banner15

Yurt genelinde bazı işçiler bugün iş bıraktı

Türk-İş öncülüğünde TEKEL işçileri için bugün başlatılan genel greve Memur-Sen desteğini geri çekti.

Yurt genelinde bazı işçiler bugün iş bıraktı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ankara'da eylem yapan TEKEL işçilerine deste olmak için alınan genel grev kararı uygulanmaya başladı. Ancak, sendikaların tamamı greve katılmadı. Bazı kamu kurumlarının çalışanları da yasadışı olduğu gerekçesiyle eyleme destek vermedi.

Bugün saat 08.00 ile 17.00 arasındaki eylemin en çok ulaşım, sağlık ve belediye hizmetlerinde kendini hissetirmesi bekleniyor. Grev kararında imzası bulunan Memur-Sen ise iş bırakmayacağını açıkladı.

Memur-Sen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, "İş bırakmaya gerek duymuyorum ama TEKEL işçilerine desteğimiz sürüyor" dedi.

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, TÜRKİYE KAMU-SEN ve KESK'in aldığı karar doğrultusunda, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla "çalışmama hakkını kullanma" eylemi başladı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 6 işçi ve memur konfederasyonunun aldığı karar doğrultusunda saat 08.00 itibariyle çalışanların, "Anayasa'nın kendilerine tanıdığını çalışmama hakkını" kullanmaya başladıklarını söyledi.

Eylem kararına ortak olan tüm konfederasyonların en yüksek katılımı sağlama konusunda teşkilatlarını bilgilendirdiklerini ifade eden Kumlu, "Eylemimiz diğer işçi ve memur konfederasyonlarının da desteği ve katılımıyla başlamıştır. Bu çağrıya kulak veren, TEKEL işçilerinin sorununu kendi sorunuymuş gibi gören tüm işçilere, memurlara teşekkür ediyorum. Eylemimiz akşam saat 17.00'a kadar sürecektir. Bu süreçte başından beri bize destek olan, bugün de bize anlayış gösteren halkımıza teşekkür ediyorum. Unutulmaması gereken, bu eylem, taleplerimizin kabul edilmesi yönünde önemli bir uyarıdır. Umuyorum ki hükümet bu uyarıyı dikkate alacaktır" dedi.

Karar doğrultusunda eyleme katılan konfederasyonlar, illerde kararlaştırılan ortak etkinliklere katılacak.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, eylemlerinin 52. günündeki TEKEL işçilerini ziyaret edecek.

Kumlu, Türk-İş Genel Merkezi önünde TEKEL işçilerine hitap edecek.

Ayrıca eyleme katılacak DİSK, KESK ve meslek örgütlerinin üyeleri, Kızılay Ziya Gökalp Caddesinde toplanıp basın açıklaması yapacak. 

Hava-İş: Bugün uçmayın, THY: İşlem yaparım

İşçi ve memur sendikalarının yaptığı genel grev çağrısı üzerine Türk Havacılık Sendikası (Hava-İş), üyelerine bugün ‘işe gelmeme’ çağırısında bulundu. Yapılan açıklamada, üye çalışan ve uçuş görevlilerinden eyleme destek vermeleri isterek, “Tüm üyelerimizi 50 gündür işçi sınıfının hakları için mücadele veren Tekel işçileri ile birlikte olmaya, onların vicdanı ve sesi olmaya çağırıyoruz. Tüm üyelerimizi aynı gün İstanbul’da, saat 11.00 de Edirnekapı’da toplanarak, Saraçhane Parkı’nda yapılacak basın açıklamasına katılmaya davet ediyoruz” denildi.

HAVA-İş’in davetine karşılık Türk Hava Yolları (THY) yönetimi ise personele bir duyuru yaparak“Yasadışı hiçbir eyleme müsamaha gösterilmeyecek, gerekli hukuki işlem tesis edilecek” dedi. Yapılan açıklamada, yürürlükteki mevzuat çerçevesinde bu eylemin yasa dışı olduğu belirtilerek, 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunun 25’inci maddesinin yanı sıra 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu’nun 45’inci maddesi de hatırlatıldı. Bu maddenin, ‘ihbara lüzum kalmadan ve herhangi bir tazminat ödenmeden’ sözleşmenin feshini içerdiğine dikkat çekildi.

Ankara Valiliği: Hem idari hem adli işlem var

Ankara Valiliği, bugün yapılacak eylemle ilgili memurları uyardı ve “İlgili mevzuat çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve işçilerin belirtilen kanunsuz eyleme katılmaları halinde bağlı oldukları kurumlarınca idari işlem yapılarak, kanunsuz eyleme katılacaklar hakkında adli yönden de valiliğimizce suç duyurusunda bulunulup gerekli yasal işlemler yapılacaktır” açıklamasını yaptı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Adı geçen konfederasyonlara bağlı sendikalara üye çalışanların çalıştıkları kurum ve kuruluşların binalarının önünde toplanıp, pankartlar/dövizler taşıyarak, sloganlar atarak, Ankara’nın ana cadde ve sokaklarında gösteri yürüyüşleri yapacakları, değişik noktalarda toplanıp, kanunsuz açık hava toplantıları düzenleyeceklerinin öğrenilmiştir. Söz konusu eylemin ve yapılış şekli ilgili genelgeye aykırıdır.”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, eylemle ilgili altı işçi ve memur sendikaları konfederasyonuna benzer içerikte birer yazı gönderdiği belirtildi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48