banner39

Yurtdışı harcı biletin içine giriyor

Bir yıldır çözülemeyen Yurt dışına çıkış harcı parası, uçak biletlerine dahil ediliyor.

Arşiv 10.06.2010, 05:43 10.06.2010, 05:43
Yurtdışı harcı biletin içine giriyor


Ulaştırma Bakanlığı ile, Maliye Bakanlığı arasında yaklaşık bir yıldır çözülemeyen ‘’15 liralık yurt dışı çıkış harcı parasının, uçak biletlerine dahil edilmesi’’ konusunda nihayet orta yol bulundu.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM’de yaptığı açıklamada ‘’Ben bu konuda söz verdim ama Maliye Bakanlığı konuyu çözemedi. Biletlere yansıtılan paranın, daha sonra nasıl mahsup edilip Maliye Bakanlığına aktarılacağı konusunu bir türlü çözemediler. Ancak bugünlerde, bu işi halledecekleri bilgisini aldım’’ dedi.

 

Bu konudaki son çalışma uyarınca, 15 TL’nin yurt dışı bilet kesilirken, acenteler tarafından ayrıca tahsil edilmesi bu miktarların toplu olarak Maliyeye aktarılması düşünülüyor. Böylelikle vatandaşların, bankalar ya da havaalanında 15 liralık harç ödemek için ikinci bir işlem yapmaması amaçlanıyor.

 

50 MİLYON GELİR

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bir yıl önce ‘’15 liranın vatandaştan alınmamasını, doğrudan bilete yansıtılmasını Maliye Bakanlığı'na ilettik" demişti. Ancak Maliye Bakanlığı, bilet fiyatlarına harç ilave edilmesinin uluslararası havacılık standartlarına aykırı olduğu gerekçesiyle buna karşı çıkmıştı. Yabancı havayolu şirketleri de uygulamaya sıcak bakmamıştı.

 

Halen uygulamada olan yurt dışına çıkış harcı, 1985 yılında Toplu Konut Fonu'na kaynak yaratmak amacıyla konuldu. O tarihte, KKTC dışındaki yurtdışına çıkışlarda 100 dolar alınmaya başlandı. 2001 krizi sırasında yurt dışına çıkış harcı 50 dolar olarak yeniden devreye sokuldu. Daha sonra da bu miktar halen uygulandığı biçimde 15' TL oldu. Maliye yurt dışı çıkış harçlarından yılda 50 milyon TL civarında gelir elde ediyor.

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?