banner15

Yurtdışına en çok çıkan başbakan

Erdoğan 'yurtdışına en çok çıkan başbakan' unvanını aldı. İşte Erdoğan'ın 'leyleği havada gördü' dedirttiren gezi istatistikleri:

Yurtdışına en çok çıkan başbakan

Başbakan Erdoğan, en son gezisini geçtiğimiz günlerde İran'a gerçekleştirdi. 'En fazla seyahat eden Başbakan' unvanını elde eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurtdışına yaptığı gezi sayısı 150'ye çıktı. Başbakan Erdoğan, 3 Kasım 2002 seçimlerinden bu yana 73 ülkeyi ziyaret ederken, ilk üç sırada Belçika, ABD ve Almanya bulunuyor. Avrupa Birliği görüşmelerinden dolayı sık sık uğramak zorunda kaldığı Belçika'nın başkenti Brüksel'e 10 kez giden Erdoğan, Amerika ve Almanya'yı ise 8 kez ziyaret etti.

AK Parti Tanıtım ve Medya Birimi tarafından hazırlanan 'Türkiye Bülteni'nin aralık sayısında Başbakan Erdoğan'ın yurtdışı gezileriyle ilgili geniş bir haber yer aldı. 'Türkiye'yi Dünyaya Açan Başbakan' üst başlığıyla yayınlanan haberde gezilerin ülke açısından önemine vurgu yapıldı. Türkiye'den başbakan sıfatıyla ilk kez ziyaret edilen ülkeler de belirtildi. Medeniyetler Arası İttifak çabaları çerçevesinde çok sayıda görüşme yapılması, Ortadoğu barışı için yürütülen çaba, dünya liderleriyle sık sık kurulan diyaloglar ve AB'yle yürütülen diplomasi trafiğine dikkat çekildi. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın gittiği ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarla da kucaklaştığı ifade edilirken, bu çerçevede Atatürk'ün evini ziyaret eden ilk Türk başbakan olduğu vurgulandı. Türkiye Bülteni'nin editör yazısında da Erdoğan'ın gezileri değerlendirildi. AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Suat Kılıç tarafından kaleme alınan yazıda ziyaretler için, "Bu, geçmişte hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın ulaşamadığı bir başarıdır. Türkiye'nin küresel güç olma yolunda emin adımlarla kat ettiği mesafeler ve kazandığı saygınlık kuşkusuz bu büyük çabanın sonucudur." yorumu yapıldı.

En çok gittiği ülkeler

Belçika: 10 - ABD: 8 - Almanya: 8 - İngiltere: 6 - Yunanistan: 5 - Fransa: 5 - İtalya: 5 - Azerbaycan: 4 - Danimarka: 4 - İsviçre: 4 - KKTC: 4 - Malezya: 4 - Suudi Arabistan: 4 - İspanya: 3 - BAE: 3 - Bosna-Hersek: 3 - Tacikistan: 3

Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48