banner15

Yurtdışında 'Magrib'i bir ses

Viyana'daki Türk öğrencilerin çıkardığı Magrib dergisi, son sayısında Aliya'yı anlama çabası icinde...

Yurtdışında 'Magrib'i bir ses


Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Viyana'da okuyan Türk öğrencilerin dünyanın dört bir tarafından gelen katkılarla çıkardıkları Magrib dergisinin Temmuz-Ağustos 2009 sayısı zengin bir içerikle yayınlandı.

Aliya İzzetbegoviç ve Filistin'in özel dosya olarak ele alındığı dergide, genç yazarların öykü ile denemeleri ve genç şairlerin şiirlerinin yanı sıra, sanat ve düşünce tarihinden önemli isimlerin de hayatları gözler önüne seriliyor.

Aliya İzzetbegoviç'in düşünce iklimi üzerine yoğunlaşan ilk dosyada, Bilge Kral'ın eserleri tanıtılıyor. Sadece Bosna-Hersek'in devlet başkanı olarak değil, siyaset ve İslam düşüncesinin son dönemlerde temayüz eden önemli isimlerinden olan İzzetbegoviç'in düşünce dünyası okuyuculara sunuluyor. İzzetbegoviç'in İslam Deklarasyonu, Doğu ile Batı Arasında İslam ve Konuşmalar'ı üzerinden bir fikir ve siyaset adamının mücadelesi anlatılıyor. Kitaplardan kısa alıntıların yapıldığı dosyada ayrıca İzzetbegoviç'in yanında 20 yıla yakın bir süre geçirmiş Halid Mehdiç ile yapılmış bir röportaj da yer alıyor. Özellikle Serdar Kaçır'ın "Aliya ve Üçüncü Yol" başlıklı yazısı, Kapitalist Avrupa devletleri ve Komünist Doğu Bloku ülkeleri arasında hem maddeten hem de manen sıkışmış durumda bulunan Bosna-Hersek üzerinden İslam ve Müslümanlar için bir çıkış yolu arayan Aliya'yı bizlere tanıtıyor.


Filistin özel dosyasında ise şiir ve denemelerle Filistin'de yaşananlar ele alınıyor. Filistinli usta şair Mahmud Derviş'in ve şarkı söylediği için hapishanede zincirlere bağlanan 15 yaşında bir kıza ithafen yazılan Marilyn Buck'ın şiirleri dikkat çekerken, genç şair ve yazarların Fislitin üzerine hissiyatlarını kağıda aktardıkları eserleri de okunmaya değer. Elif Zehra Aydın'ın "Bir günlüğün savaş delisi" başlıklı denemesi ise binlerce kilometre uzaktan Filistin için neler hissedilebileceğini adeta özetliyor.

Derginin tarihten isimleri, dönemleri ve olayları tanıttığı bölümünün bu sayıdaki konukları ise Osmanlı'nın 17. yy.ında devlette etkili olmuş Kadızâdeler, hapishanede Müslüman olan siyahi önder Malcolm X, Türk düşüncesinin son dönem etkili isimlerinden Cemil Meriç, geçtiğimiz şubat ayında vefat eden usta mimar Turgut Cansever ve Hz. Peygamber'in "İnsan uykudadır, ölünce uyanır" hadisin yazdıran ve Türkiye'de Din Tarihi dersleri de veren Annemarie Schimmel.

Asker ressam geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Şeker Ahmet Paşa'nın resimlerinin de sayfalar arasına serpiştirildiği dergiye www.magrib.net adresinden ve magrib.kiler@gmail.com e-posta hesabından ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2009, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35