banner39

Yurtdışında talepler az halka arz zor

TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu'na göre, batılı yatırımcılar halka arzlara talep konusunda tereddütlü ve isteksiz.

Arşiv 03.06.2010, 11:43 03.06.2010, 11:51
Yurtdışında talepler az halka arz zor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, halka arzlarda bir ertelemenin söz konusu olabileceğini, Türkiye'deki olumlu iç talebe rağmen özellikle batılı yatırımcıların tereddütlü ve isteksiz davrandıklarını söyledi.
 
TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Bala Yücel de, şehir otelleri alanında Akfen Grubunun inşa ettiği Accor otel zinciri için İş Bankası ile birlikte 100 milyon avroluk kredi kullandırmayı öngördüklerini, şu ana kadar kredilendirmenin yarıya yakınını gerçekleştirdiklerini, bir yılda tamamını kullandırmayı beklediklerini söyledi.

Özelleştirmelerde ise elektrik dağıtımının ağırlıkta olduğuna işaret eden Yücel, ayrıca 1,1 milyar avroluk Boğaz tüneli projesiyle ilgilendiklerini, projenin kredilendirme sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu, İstanbul-İzmir otoyol projesinin de ilgi alanları içinde yer aldığını belirtti.
 
 ‘HES PROJELERİNDE YER ALACAĞIZ'

Yücel, yurt dışında Türk yatırımcıların Kafkaslar ve Balkanlar'da 4 HES projesi bulunduğuna dikkati çekerek, banka olarak bunlardan birinde yer almayı düşündüklerini, bu projenin 100 megavatın altında olduğunu bildirdi.

Bu arada, TSKB, bankanın 60. yılı için Özcan Yüksek'in kalemi ve objektifinden "Rüzgarın Kanatları" adlı bir kitap hazırlattı. Kitapta yel değirmenleri ve rüzgarı metafor olarak kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ve sürdürülebilirliğin önemine işaret ediliyor.
Genel Müdür Halil Eroğlu, 2 Haziran 1950'de kurulan TSKB'nin 60 yılı geride bırakması dolayısıyla düzenlenen toplantıda, bankanın 60 yılda 4 bin civarında firmaya doğrudan kredi desteği veren TSKB'nin, son 5 yılda 3,8 milyar dolar tutarında kredi kullandırdığını, ülke genelinde 8 milyar dolar civarındaki sabit sermaye yatırımını desteklediğini söyledi.
Bankanın 60 yılda sağladığı kredilerle 100 bine yakın kişiye, son 5 yılda da 30 bin dolayında kişiye yeni istihdam yaratılmasına katkıda bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, son 10 yılda uluslar üstü finans kuruluşlarından KOBİ finansmanı kapsamında toplam 520 milyon dolar kaynak sağlayan TSKB'nin, bu kaynaklardan şu ana kadar 140 projeye toplam 426 milyon dolar kredi kullandırdığını ve kullandırmaya devam ettiğini bildirdi.
2010 yılı Nisan ayı itibarıyla bankanın 200'ün üzerinde yenilenebilir enerji projesini inceleyerek toplam 83 yenilenebilir enerji projesini finanse ettiğini, finansman sağlanan projelerin toplam kurulu gücünün 2.260 megavata (MW) ulaştığını, bu projelere bankanın aktaracağı toplam tutarın 1,3 milyar dolar olduğunu ifade eden Eroğlu, finans sağlanan projelerden 640 MW kurulu güce sahip 23 adetinin tamamlanarak elektrik üretmeye başladığını belirtti.

TSKB'nin enerji verimliliği kapsamında da 6 projeye 23 milyon dolar finansman sağladığını anlatan Eroğlu, bankanın finanse ettiği yenilenebilir enerji projelerinin faaliyete geçmesiyle Türkiye'nin sera gazı salınımının 5,3 milyon ton azalacağına dikkati çekti.
 
 ‘VARANT İHRACATI İÇİN SPK'YA BAŞVURDUK'

Halil Eroğlu, bankalar ve finansal kiralama şirketleri üzerinden KOBİ'leri finanse ettiği APEX kredileri kapsamında 12 leasing firması ve 10 banka olmak üzere 22 finansal kuruluşa uluslar üstü finans kuruluşlarından toplam 1,2 milyar dolar kaynak sağladıklarını, finansal kuruluşları kanalıyla 962 firmaya toplam 1,1 milyar dolar kredi kullandırdıklarını ve kullandırmaya devam ettiklerini, 2009 yılında 1,1 milyar dolarlık ek kaynak anlaşması yaptıklarını anlattı.

Türkiye'de sermaye piyasalarının gelişimini desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Eroğlu, bu kapsamda Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) varant (menkul kıymet niteliğinde sermaye piyasası aracı) ihraç etmek üzere başvurduklarını bildirdi.

Bu yıl TSKB GYO ve Aksa'yı halka arz ettiklerini hatırlatan Eroğlu, 2010 yılında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek elektrik dağıtım özelleştirmeleri ile önümüzdeki dönemde başlanacak otoyol projelerinde yer almak için çalışmalarını sürdüren TSKB'nin, 2010'da ilk defa Türk yatırımcıların yurt dışında gerçekleştirecekleri bir hidroelektrik santrali (HES) finansmanına kaynak ayırmak üzere çalışmalara başladığını söyledi


 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?