banner39

Yuşenko Avrasya enerji hattı için mücadele edecek

Yuşenko Bakü'de Avrasya enerji hattının oluşturulması için çaba sarfedecek.

Arşiv 09.04.2009, 18:21 09.04.2009, 18:21
Yuşenko Avrasya enerji hattı için mücadele edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna devlet başkanı Yuşenko'nun Azerbaycan'a resmi ziyarete başlıyor. Resmi kaynaklara dayanan haberlere göre iki devlet başkanının görüş alışverişinde bulunması, ekonomik, enerji ve askeri alanlarda iş birliğinin görüşülmesi bekleniyor. İki devlet arasında başkanlık meclisi oluşturuldu. Meclis 2008 yılında kurulmuştu. Başkanları İlham Aliyev ve Viktor Yuşenko olarak belirlenmişti. Ayrıca her iki devletin toplam on iki temsilcisi de mecliste yer alıyor.

Yuşenko'nun devlet başkanı, meclis başkanı ve başbakan ile görüşeceği ifade edildi. Görüşme sonucuna göre yeni anlaşma imzalanacağına dair bilgi verilmedi. Azerbaycan Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre petrol, doğalgaz ve askeri-teknolojik alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi düşünülüyor.

Kiev bu ziyaretle Avrasya enerji hattının oluşturulmasını istiyor. Odessa-Brodi-AB petrol kemeri ve Beyaz Akım doğalgaz hattının inşa edilmesi için çaba sarfediliyor. Beyaz Akım projesine göre Azerbaycan doğalgazının Gürcistan üzerinden –Kara Deniz'den geçmekle – Ukrayna'ya ve daha sonra Avrupa'yı taşınılması düşünülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?