banner39

Yuşenko erken seçim kararına karşı değil

Nisan ayının 7'de Ukrayna Meclisi'nin erken devlet başkanlığı seçimlerinin 25 Ekim'de yapılmasına dair çıkardığı karar yürürlüğe girdi

Arşiv 09.04.2009, 17:56 09.04.2009, 17:56
Yuşenko erken seçim kararına karşı değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da günlük olarak çıkan Nevazisimaya gazetesinin habere göre Ukrayna'da Meclis erken seçim toplantısını 14 Nisan'da yapacak. Bu toplantıda hükümetin krize karşı attığı adımların ve önlem paketlerinin ele alınması bekleniyor. Ancak toplantı Yuliya Timoşenko bakanlarının istifası ile de sonuçlanabilir. Son dönemde devlet başkanı Yuşenko ile Bölgeler Partisi başkanı Yanukoviç birbirlerine çok yaklaştı. Her ikisi de erken başkanlık ve meclis seçimlerinin yapılmasını talep ediyor. Ancak Başbakan Timoşenko ise buna karşı çıkıyor. Yuşenko'nun karşı olduğu mesele ise seçimin 25 Ekim 2009 değil 17 Ocak 2010'da geçirilmesini istemesi... Yuşenko çekincesiyle ilgili Anayasa mahkemesine baş vurmadığı da biliniyor.

Yuşenko bugünlerde bir açıklama yaparak erken başkanlık seçimine dair karar vermeğe hazır olduğunu ifade etti. Ukrayna yasalarına göre Meclis'in kararının devlet başkanı tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Ukrayna lideri başkanlık seçimleri ile beraber meclis seçimlerinin de yapılacağını vurguladı. Başbakan Timoşenko ise seçim kararına karşı çıkıyor.

Başbakan'ın partisinin milletvekili Valeri Pisarenko yasalara göre başkanlık ve meclis seçimlerinin aynı anda yapılmasının imkansız olduğunu öne sürdü. Bizim Ukrayna partisi temsilcileri de bunun doğru olmayacağı görüşüne katılıyor. Eski meclis başkanı ve muhtemel başkan adaylarından Arseni Yaçenyuk başkanlık seçimlerinin Ocak, meclis seçimlerinin ise Mart ayında yapılmasını önerdi.

İddiaya göre 14 Nisan meclis toplantısında Timoşenko istifaya zorlanacak. Bu Timeşenko'nun etkisini daha da azaltacak. Ayrıca başbakanın partisinin arasında da muhaliflerin ortaya çıkacağı öngörülüyor. Bu gelişmeler Timoşenko'nun siyasi geleceğini tehlikeye atacak gelişmeler... Timeşenko da durumu anladığı için seçime gitmek istemiyor. Her ne kadar Adalet bakanı Nikolay Onişuk Meclis'in 25 Ekim 2009 başkanlık seçimine dair çıkarılan kararın yasalara uygun olmadığını belirtse de Ukrayna'nın önümüzdeki bir yıl içerisinde erken seçimlere gideceğini söylemek mümkün.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?