banner15

Yusuf İslam: Dünya Duyarsız

Sanatçı Yusuf İslam, "Dünya Pakistan depremine duyarsız kaldı" dedi. Batı dünyasına sitem eden Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 'Depremden batılılar da etkilense farklı olurdu' diye konuştu.

Yusuf İslam: Dünya Duyarsız

Müslüman olduktan sonra Yusuf İslam adını alan Cat Stevens, dünyanın Pakistan depremine duyarsız kaldığını belirterek, bu ülkeye daha fazla ve koordineli yardım yapılması çağrısında bulundu. Dağlık Keşmir bölgesinde hala depremin yaralarını sarmaya çalışan binlerce evsiz olduğuna işaret eden İslam, "Yardımların dağıtılabilmesi için helikopterler ve diğer ulaşım araçlarına duyulan ihtiyaç konusunda çok daha fazlası yapılmalıydı" dedi. Dünyadaki birçok ülkenin bu konuda "suçlu" olduğunu ifade eden İslam, "Niçin hükümetlerin yardım faaliyetlerine katılabilecekleri hızlı hareket eden hazır bir güç yoktu?" diye konuştu. Felaketlerin sona ermediğini ve yeni felaketlerin yaşanacağını belirten İslam, "Her zaman birlikte olmalı ve daha fazlasını yapmalıyız" dedi. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref bu hafta yaptığı bir açıklamada, kurtarma ve insani yardımların deprem bölgelerine yeterince hızlı şekilde ulaşmadığını duyurmuştu. İngiltere Uluslararası Gelişim Bakanı Hilary Benn de, uluslararası toplumun Pakistan depremine duyarlılığının yeterince iyi olmadığını vurgulayarak, hava koşullarının kötüleştiği bir dönemde, "hayat kurtarmak için zamana karşı bir yarış" yaşandığını belirtmişti. Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden Cuma günü yapılan açıklamada, dağlık bölgedeki 10 bin depremzede aileye daha fazla yardım yapılacağı bildirilmişti. 

Müşerref'ten batı dünyasına sitem
 
BM'nin, Pakistan depremi ardından vaat edilen yardımların sadece dörtte birini alabildiğini açıklamasının ardından, Pakistan Devlet Başkanı; 'Depremden batılılar da etkilense farklı olurdu' dedi. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref BBC'ye verdiği mülakatta, Katrina Kasırgası ve tsunami felaketlerine verilen tepkiyi hatırlatarak, Pakistan'daki depremzedelere yönelik yardımın bunun çok gerisinde kaldığını belirtti. Depremden etkilenenler arasında batılıların da bulunması halinde, durumun çok daha farklı olacağını savunan Müşerref, dünyayı ikiyüzlü davranmakla suçladı. Pakistan Devlet Başkanı ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada da, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri'nden F-16 savaş uçakları alımını ertelediğini duyurdu. Müşerref buna gerekçe olarak, Pakistan'ın kaynaklarını deprem yardımlarına kanalize etme zorunluluğunu gösterdi.

BM: Yardımın dörtte biri elimize ulaştı

Daha önce de, Birleşmiş Milletler'in insanî yardımlardan sorumlu yetkilisi Jan Egeland, Pakistan'da meydana gelen depremden etkilenenler için gereken yardım fonlarının sadece dörtte birinin Birleşmiş Milletler'e ulaştığını söylemişti. Pekçok ülkenin, bu trajedinin gerçek boyutlarını kavrayamadığını belirten Egeland ülkenin ücra köşelerindeki yüz binlerce kişinin hâlâ hiçbir yardım almadığını belirtti. Birleşmiş Milletler, kışlık çadır, giyecek ve yakacak ihtiyaçları için gereken 550 milyon doların temin edilemediğini belirtiyor ve 300 milyon dolar kaynak talebinde bulunuyor. Jan Egeland, yardım malzemelerini, depremden etkilenen uzak bölgelere ulaştımak için ihtiyaç duydukları helikopterler için kullandıkları paranın da hızla tükenmekte olduğuna dikkat çekti. Pakistan depreminin ardından açıklanan resmî rakamlara göre, yaşamını yitirenlerin sayısı 73 bin.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48