banner15

Yusuf İslam yıllar sonra yine sahnede

Yusuf İslam, 'Aydınlıkta İzler' adıyla yayınlanan yeni albümünde Mazhar Alanson'la düet yaptı.

Yusuf İslam yıllar sonra yine sahnede

Yusuf İslam, “Footsteps in the Light/Aydınlıkta İzler” adıyla yayınlanan yeni albümünde MF֒nün solisti Mazhar Alanson’la düet yaptı.

Albümde Mazhar Alanson, ‘My Lady D’arbanville’ şarkısını ‘Angel of War’ ismiyle yeniden yorumlayan İslam’a ‘savaşa hayır’ sözleriyle Türkçe eşlik etti. Yusuf İslam’ın şimdiye kadar bir Türk sanatçıyla yapmış olduğu ilk çalışma olan albüm, İslam ve Alanson hayranları için tam anlamıyla büyük bir sürpriz olacak. Mazhar Alanson için de Yusuf İslam’a eşlik etmek memnuniyet verici bir sürpriz olmuş zaten. Şu ana kadar hiç bir araya gelmeyen ikilinin düeti bilgisayar ortamında gerçekleşti. Şarkının savaş karşıtı olmasından ayrıca memnun olan Alanson, İslam’a kendi yazdığı şu sözlerle eşlik etti: “Savaşın ortasında /Yensen yenilsem de / Dünya, ah bu dünya / Düşmanım nerde, Düşmanım nerde / Dost kimdir / Düşman kim / Nerdeyim anne / Oyun mu bozgun mu / Umudum nerde, umudum sende.”

“My Lady D’arbanville”, Yusuf İslam’ın ölen eşi için bestelediği bir şarkı. Ne var ki sanatçı, eşinin ölümünün ardından müzikseverlerin çok beğendiği bu şarkıyı hiç seslendirmemiş. Seneler sonra yeniden gündeme getirmesini ise şöyle açıklıyor: “Irak’a saldırı için savaş tamtamları çalınmaya başladığı bir ortamda ne yapabilirim diye düşünüyordum. Bir gece arabama binerken eski bir şarkının melodisine Angel of War’ın sözlerini mırıldanmaya başladım. O andan itibaren birkaç aşama geçiren şarkı, bir asker ile vicdanı arasındaki diyaloğa dönüştü.”

Türkiye’de Asır Müzik tarafından yayınlanan ve prodüktörlüğünü Ömer Gökalp’in üstlendiği “Aydınlıkta İzler/Footsteps in the Light”, İslam’ın dört eski şarkısını içeriyor. Angel of War’ın yanı sıra Wind, Wild World ve Peace Train gibi klasikleşmiş eserlerini aranje ederek yeniden okuyor sanatçı. Angel of War’ın iki ayrı kaydını içeren ve bu iki ayrı kayıtla 15 parçadan oluşan albüm, geçen hafta Londra Albert Hall’da aralarında ABD eski Başkanı Bill Clinton, Richard Branson ile Michael Douglas ve Catherine Zeta-Jones’un da olduğu seçkin bir davetli grubuna tanıtılarak beğeni toplamış.

Yusuf İslam, önümüzdeki aylarda tamamen pop şarkılarından oluşan yeni bir albüm de çıkaracak. Hazırlıkları biten albümün ismi ise henüz belli değil.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48