banner39

Yüzbinler Romanya'daki dev eylemde buluştu

Komunizmin yıkılmasından bu yana düzenlenen en büyük eylemde IMF uygulamaları protesto edildi.

Arşiv 05.10.2009, 16:38 05.10.2009, 16:38
Yüzbinler Romanya'daki dev eylemde buluştu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Romanya'da yüzbinlerce kamu çalışanı, IMF uygulamaları kapsamında ücretlerinde kesinti yapılmasını protesto etmek için genel greve gitti, seslerini duyurmak için sokağa indi.

Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi, azınlık hükümetine "gözdağı" olarak da nitelenen eylem nedeniyle Romanya'da hayat durdu.

Hastanelerin sadece acil durumlarda hizmet verdiği büyük eyleme, doktorlar, öğretmenler, polis ve cezaevi gardiyanları da katıldı.

IMF'nin kriz önlemlerini uygulamak ile halkın tepkisi arasında kalan azınlık hükümetini isde 22 Kasım'da ciddi bir sınav bekliyor.

Geçtiğimiz hafta krizle mücadele konusunda fikir ayrılıkları yaşayan koalisyonun Sosyal Demokrat Parti kanadı desteğini çekerek, Demokrat Parti hükümetini yanlız bırakmıştı.

Koalisyonun bozulmasıyla IMF programının uygulanmasının zora girdiğini savunan ekonomi uzmanları ise, siyasi bir krizle birlikte durumun daha da kötü bir hal alacağı konusunda uyarıyor.

IMF, Romanya hükümetinden kamu harcamalarını ciddi oranda kesmesini ve vergi gelirlerinin harcanmasında sıkı denetimler uygulamaya başlamasını istemişti.

Aylık gelirleri 500 dolar civarında olan Romanyalı öğretmenler ve hastane çalışanları ise, zaten AB ortalamasının çok altında olan maaşlarında kesintiye kesinlikle karşı çıkıyor.

Kamu çalışanları çarşamba günü de öfkelerini bir kez daha eylemlerle gösterecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?