banner15

Yüzbinlerce Parya Bombay'da yürüdü

Hindistan'da yüzbinlerce Parya (en alt kast), ülkenin ticaret merkezi Bombay'da (Mumbai) büyük bir yürüyüş düzenledi.

Yüzbinlerce Parya Bombay'da yürüdü

Hindistan’da yüzbinlerce Parya (en alt kast), kast temeline dayalı ayrımcılığı yasaklayan Hindistan Anayasası’nın mimarlarından ve Parya hakları savunucusu Bhim Rao Ambedkar’ı ölüm yıldönümünde anmak için, ülkenin ticaret merkezi Bombay’da (Mumbai) büyük bir yürüyüş düzenledi. Hint dilinde, “Dalit” (dokunulmazlar) olarak adlandırılan en az 800 bin parya, Ambedkar’ın 6 Aralık 1956’da cesedinin yakıldığı Mumbai’nin Dadar mahallesindeki törenlere katıldı.

Kast halen etkili

Anmada, kendisi de bir Parya olan Ambedkar’ın kast sistemine dayalı ayrımcılığa karşı mücadele ettiğini belirten Dalitler, ülkede kast sisteminin halen etkili olduğunu ve alt kastlardan olanların toplumun en yoksul kesimini oluşturduğunu ifade ettiler.

Her yıl yüzbinlerce Parya, Ambedkar’ın ölüm yıldönümünü anma törenlerine katılıyor. Küçük bir kasabada doğan Ambedkar, okula gitme şansı bulan nadir Paryalardandı. Ancak üniversitede bile dersler sırasında, sınıfın dışında oturmak ve yemeklerini diğer öğrencilerden ayrı yemek zorunda kalmıştı.

Ambedkar daha sonra New York’da Columbia Üniversitesi’nden hukuk, Londra’da London School of Economics’den ekonomi diploması almış ve ülkesine dönüşünde Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine katılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48