banner15

Yüzlerce Irak askeri zehirlendi

Bu sabah zehirlenen yüzlerce Irak askerinden 3'ü öldü, 60'ı ağır 1200 kişi de hasta.

Yüzlerce Irak askeri zehirlendi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Irak'ta bu sabah yüzlerce Irak askerinin zehirlendiği bildirildi. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, zehirlenen askerlerden 3'ünün öldüğü, 60'ının ağır 1200 kişinin de hasta olduğu belirtildi. Askerleri kahvaltıda yedikleri bir şeyin zehirlediği kaydedildi. Helikopterlerin ve ambulansların askerleri taşıdığı bildiriliyor. Bazı kaynaklar, zehirlenen ve ölen askerlerin sayısının daha fazla olacağından şüphe ediyor.

Haşimi'nin kardeşi öldürüldü

Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin kardeşi General Amir El Haşimi, Bağdat'taki evinde öldürüldü.  Irak hükümeti sözcüsü Kasım El Musavi, Savunma Bakanlığı danışmanlarından General El Haşimi'nin bugün erken saatlerde öldürüldüğünü söyledi. Sözcü, Haşimi'nin, askeri üniforma giymiş silahlı bir grup tarafından öldürüldüğünü belirtirken, daha fazla ayrıntı vermedi.

İnternette ölüm listeleri

Irak’ta etnik şiddetin internete yayılmasıyla, "ölüm listeleri" de web sitelerinde yayınlanmaya başladı. Amerikan Newsweek dergisinin yarın piyasaya çıkacak sayısında yer alan habere göre, Sünni ve Şii internet siteleri, ölüm timlerinin üyesi veya işbirlikçi olmakla suçlananların isimlerini, adreslerini ve mesleklerini yayınlıyor veya ölüm timlerinin sızdığı semt ve bakanlıklar konusunda bilgi veriyorlar, hatta bazı kişilerin başına ödül koyuyorlar. İnfaz listelerinde isimleri yayınlananların, yaşadıkları kenti değiştirdikleri, hatta Irak’tan kaçtıklarını yazan Newsweek, bu web sitelerinden en az 8 tanesini ortaya çıkardığını, ancak bunların web adreslerini yayınlamayacağını belirtiyor.

Bazı sünni siteleri, haber tarzında polis teşkilatı içindeki kötü unsurlar ile yetkililer veya ölüm timlerinin sözde ihbarcılarını deşifre ederken, bu sitelerden birisinin sorumlusu İngiliz vatandaşı 48 yaşındaki Iraklı Ali Ahmed, yetkililerin boşluğunu doldurduğunu savunarak, "İnsanlar, zaten polise gidemiyor" diyor. Ali Ahmed’in web sitesinde, "Yüksek Öğrenim Bakanlığının burs teklifinin kabul edilmemesi, bunun ölüm timlerinin bir tuzağı olduğu" uyarısı yayınlanırken, bir başka internet sitesi de Şii ölüm timlerinin üyesi olmakla suçlanan 300’den fazla kişinin isim, doğum tarihi ve ev adreslerini açıklıyor.

Şii web sitelerinde de Sünnilerce patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen intihar saldırılarının intikam çağrısı yapılıyor ve "Onlara işkence edelim, sessiz kalmayın" deniyor. Etnik şiddetin yükselişi, Irak için bir numaralı tehdit haline gelirken, savaşın başlamasından bu yana en kötü haftalarından birini yaşayan ve Bağdat’ta geçen hafta 13 kayıp veren Amerikan ordusu da katilleri yakalamak umuduyla elektronik posta trafiğini izlemeye çalışıyor. Newsweek’teki habere göre, bu web sitelerinin bazılarına mali destek veren etkili Şii din adamlarından milletvekili Celaleddin Sağır, "Bazı web siteleri sayesinde, casuslarını izini bulmayı başarıyoruz" diyor. Bir başka Şii web sitesi de Şii Mehdi Ordusu mensuplarına, Amerikan askerlerine yakalanmamaları için, "siyah giymemeleri, silahlarını saklamaları, grup halinde dolaşmamaları ve bir milis grubunun üyesi olduklarını asla kabul etmemeleri" konusunda "online önerilerde" bulunuyor.
      
Zebari: Polise kötü unsurlar sızdı

Irak’ta son dönemde işlenen cinayetlerin büyük bölümü de çoğunluğu Şiilerden oluşan polis gücü içindeki ölüm timleriyle ilişkilendirilirken, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Irak polisine "kötü unsurların" sızdığını kabul ediyor. Zebari, Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, "Polise kötü unsurlar, yolsuzluğa bulaşmış unsurlar sızdı. Iraklı polisler etnik nedenlerle cinayetler işliyorlar" diyerek, hükümetin geçen hafta ölüm timlerine yardım ettiği gerekçesiyle Irak polisinin 8. tugayını lağvetmesinin, etnik şiddete ve dini ayrımcılığa son vermeye kararlılığının göstergesi olduğunu belirtti. Güvenlik konusunda, medyayı ve olumsuz haber izleme tarzını eleştiren Zebari, durumun medyanın anlattığı kadar karanlık ve kötü olmadığını söyledi. Bağdat’ta görevli polis birliği, hizmetten alındıktan sonra yeniden eğitilmek üzere bir Amerikan üssüne gönderilmişti.

İKÖ'den akan kanı durdurmak için girişim

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Irak'taki "ayaklanmanın son bulması ve akan kanın durması" için bir girişim başlatmaya hazırlanıyor. Örgütün Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki genel merkezinden yapılan açıklamada, Cumartesi ve Pazar günü Iraklı Şii ve Sünni din adamlarının katılımıyla yapılan hazırlık toplantılarında, Irak'ta Şiiler ve Sünniler arasında barış ortamının yaratılması amacıyla bir tasarı hazırlandığı kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48