banner15

Yüzü Eskidi, Kamera Arkasına Geçti...

Hindistan'da 10 yaşında kamera arkasına geçen Kişan Şrikanti dünyanın en genç yönetmeni olarak tarihe geçmek istiyor. Yaklaşık 200 bin dolara mal olması beklenen filmin çekimlerinin yüzde 85'i tamamlanmış durumda.

Yüzü Eskidi, Kamera Arkasına Geçti...

Hindistan'ın güneyindeki Banglor kentinde yaşayan "Üstad" lakaplı Kişan, küçük yaşına rağmen emektar bir sinemacı... Dört yaşında kamera karşısına geçen Kişan, 25 bölgesel filmde rol almış ve bin bölümlük bir pembe dizide başrol oynamış. Ama Kişan şimdi "Care of Footpath" adıyla bir film çekiyor. Kişan filmin senaryosuna da katkıda bulunmuş.

Film, büyük kentlerdeki sokak çocuklarını konu alıyor. Filmde, yokluk içinde okuyarak başarılı olan bir kimsesiz çocuğun hikayesi anlatılıyor. Kişan BBC'ye, "Altı yaşındayken trafik ışıklarında gazete satan yoksul çocuklar gördüm. Babama 'Onlar niye bizim gibi değiller. Niçin okula gitmiyorlar' diye sordum. Babam da 'Onların anne babası yok' dedi. Çok etkilendim ve daha o zamandan onlar için birşeyler yapmaya karar verdim' dedi.

Kişan şöyle devam etti: "Bunun üzerine kısa bir öykü yazdım. Babamın arkadaşları bu hikayeyi filme dönüştürmemi ve benim yönetmemi tavsiye ettiler."Sinema tecrübesine rağmen, Kişan yönetmenliğin kendisi için çok yeni bir alan olduğunu söylüyor. Bu yüzden, kamera arkasına geçmeden önce Hollywood'la ilgili birçok kitap okumuş, DVD izlemiş.

Kişan, "Kamera açılarını, hangi objektiflerin ne işe yaradığını öğrenmek zorundaydım. Yönetmenlere, kameramanlara, asistanlara kısacası herkese sorular sordum" diyor. Minik yönetmenin filminde başrolü Bollywood yıldızı Jackie Shroff üstlenmiş.

Shroff, "O bir deha. Bu yüzden filmde oynamayı kabul ettim" diye konuştu. Yaklaşık 200 bin dolara mal olması beklenen filmin çekimlerinin yüzde 85'i tamamlanmış durumda. Kişan yönetmenlikle okulunu bir arada yürütüyor. Dersleri kaçırdığı zaman arkadaşlarının notlarından yararlandığını söyleyen Kişan, "Oyun oynamayı özledim. Ama film çekmek de fena değil. Pişmanlık duymuyorum" diyor.

"Üstad" Kişan, en genç yönetmen olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48