banner39

Zahedan'da yine bombalı saldırı

İran'ın güneydoğusundaki Zahedan kentinde büyük bir patlama meydana geldiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Zahedan'da yine bombalı saldırı

Resmi haber ajansı İRNA, Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'ın en büyük caddesinde şiddetli bir patlama meydana geldiğini duyurdu. Zahedan valisi Hasan Ali Nuri, patlamayı doğruladı, ancak patlamada ölü ya da yaralı olmadığını bildirdi. Patlamanın ardından ABD yada İsrail'in hava saldırısı düzenlediğini sanan halk, büyük panik yaşıyor.

Afganistan ile Pakistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Zahedan, güvenlik güçleriyle uyuşturucu kaçakçılığı yapan silahlı gruplar arasındaki sık sık çatışmalara sahne oluyor. Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'da iki gün önce, içinde Devrim Muhafızlarının bulunduğu bir otobüse bomba yüklü araçla düzenlenen yapılan saldırıda 11 kişi ölmüştü.

Emperyalistler İran'ı karıştırıyor

İran İslam Cumhuriyeti Sisitan ve Belucistan eyaleti üst düzey güvenlik yetkilisi Muhammed Gaffari İran Halk Direnişi Örgütünün (Cundullah) ABD ve İngiltere gizli servis ajanlarıyla casuslarına bağlı çalıştıklarının elde edilen son delillerle kesinlik kazandığını söyledi.

Gaffari konuyla ilgili muhabirlere yaptığı açıklamada, iki hafta önce 4 emniyet mensubuna yapılan terör eyleminin ardından yakalanan bu terörist gruba bağlı kişilerden elde edilen son belge, delil ve filmlerle bu örgütün yurt dışı bağlantılarının özellikle de ABD ve İngiltere bağlantılarının kesinlik kazandığını vurguladı.

Gaffari 11 Devrim Muhafızının şehit olmasına ve 31 kişinin yaralanmasına neden olan bombalama eyleminin sanıklarından da yakalananlar olduğunu ve bu şahıslarla beraber silah, mühimmat, el bombaları ve çeşitli eylemlerin görüntülerinin yer aldığı kamera ele geçirildiğini ve bu kamera görüntülerinde terör eylemleriyle ilgili çok önemli bilgiler elde edildiğini, bu teröristlerin yurt dışı bağlantılarının özellikle de ABD ve İngiltere gizli servisleriyle bağlantılarının kesinlik kazandığını belirtti.

Bu ipuçlarının İslam düzeni karşıtı teröristlerin yurt dışı bağlantılarını çok bariz bir şekilde ortaya çıkardığına değinen Gaffari, teröristlerin bölgede dini ve etnik ihtilaf yaratmak amacıyla eylemlere hazırlandığını silah ve mali desteği olarak yurtdışı bağlantılarından beslendiklerinin altını çizdi.

Kaynak: İrna


 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?