banner39

Zakayef: Nalçik Eylemi Meşrudur

Sürgündeki Çeçen hükümetinin Başkan Yardımcısı Ahmed Zakayef, Çeçen direnişçilerin gerçekleştirdiği Nalçik baskınını savunarak, baskının Kafkasya sınırları dahilinde gerçekleştirilen “meşru askeri bir operasyon” olarak tanımladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Zakayef: Nalçik Eylemi Meşrudur

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Zakayef’in bu açıklaması, Çeçen direnişçilerin, Kabardin-Balkarya Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik'te yerel milislerle ortaklaşa gerçekleştirdikleri baskınından birkaç saat sonra geldi. Çeçen direnişçiler, 300 kişiyle gerçekleştirilen Nalçik baskınını Çeçenistan’daki savaşı Rusya’nın egemenliğindeki Kafkas ülkelerine yayma politikaları açısından “tarihi” olarak nitelediler.

Putin'den Katliam Emri: “Nalçik’te Silahlı Herkesi İmha Edin”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kabardin-Balkarya özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'in sokaklarında eli silahlı olan herkesin imha edilmesi talimatını verdi. Nalçik'teki olayları Rus televizyonlarından öğrenen Putin'in, yaptığı açıklamada, "Güvenlik güçleri kenti kuşatsın. Nalçik'ten tek bir terörist bile çıkmamalı. Güvenlik güçlerine emir veriyorum. Eli silahlı kimi görürlerse sorgusuz sualsiz imha etsinler" dediği bildirildi.

Putin'in militanların görüldüğü yerde imha edilmesi yönündeki sert çıkışı üzerine bölgeye sevk edilen askeri birliklerin yardımıyla kentin çevresindeki ablukanın daha da sıkılaştırıldığı bildiriliyor. Nalçik'te güvenlik güçlerinin başlattığı operasyona "Kale Operasyonu" adı verildi.

Başkenti Ele Geçireceklerdi

Rusya'nın Kabardin-Balkarya Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik'te bugün saldırılar düzenleyen militanların, kenti teslim almaya çalıştıkları bildirildi.

Rus haber ajansları, yaklaşık 300 kişilik bir grubun İçişleri Bakanlığı, Federal Güvenlik Servisi (FSB), Terörle Mücadele Müdürlüğü, televizyon binası ve havaalanına aynı anda baskınlar düzenlediğini duyurdular.

Çatışmada Toplam 74 Kişi Öldü

Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardin-Balkarya Özerk Cumhuriyeti Başkanı Arsen Kanokov, başkent Nalçik'e saldıran militanlardan 50'sinin öldürüldüğünü, 17'sinin de yakaladığını açıkladı. Kanokov, gün boyu süren çatışmalarda 12 polis ve 12 sivilin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Arsen Kanokov, saldırıdan, daha önce de silahlı baskınlar düzenleyen Yermuk Cemaati'ni sorumlu tuttu. Kremlin'in Kafkasya temsilcisi Dimitri Kozak da yaptığı açıklamada, Nalçik'te durumun akşam saatlerine doğru kontrol altına alındığını belirtti.

Bu arada, Rus gizli servisi FSB'den bir yetkilinin Çeçen komutan Şamil Basayev'in bugünkü çatışmalarda öldürüldüğü yolundaki açıklaması, resmi makamlarca doğrulanmadı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, gazetecilerin sorusu üzerine, Basayev'in öldürüldüğüne ilişkin bilgi bulunmadığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?