banner15

Zam görüşmeleri gergin bitti

Hükümet ile memur sendikaları arasındaki zam görüşmelerinin ilk turu gergin başladı gergin bitti

Zam görüşmeleri gergin bittiHükümet ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin gündemi belirlendi. Görüşmelerin ikinci turu 19 Ağustos'ta yapılacak.

Alınan bilgiye göre, toplu görüşmelerin basına kapalı bölümünde, ilk olarak gündemin belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. KESK, kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmasının, görüşmelerin tek gündem maddesi olmasını önerdi. Memur-Sen de bu konunun öncelikli gündem maddesi olmasını istedi. Türkiye Kamu-Sen ise görüşmelerde ilk olarak geçen yılın muhasebesinin yapılması ve mutabakat metninin gereklerinin ne kadarının yerine getirilip getirilmediğinin ortaya konulmasını talep etti. Yapılan değerlendirmelerin ardından toplu görüşmelerin ilk gündem maddesi, geçen yılki mutabakat metni sonuçlarının değerlendirilmesi oldu.

Görüşmelerde, daha sonra sırasıyla, kamuda farklı istihdam şekillerinden kaynaklanan sorunlar, çalışma şartları, iş kollarının sorunları, demokratik haklar ve grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ile mali haklar olarak belirlendi.

Memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusu, gündemin son maddesi olarak belirlendi.

Görüşmelerin ikinci turu 19 Ağustos'ta yapılacak.

GÖRÜŞME MASASINDAKİ GERGİNLİK, BAŞBAKANLIK KORİDORLARINA TAŞTI

Hükümet ile yetkili memur sendikaları arasında başlayan toplu görüşmelerde yaşanan gerginlik, Başbakanlık koridorlarına taştı.

Toplu görüşmelere ara verilmesinin ardından salon dışına çıkan Türkiye Kamu-Sen yöneticileri ile Memur-Sen yöneticileri arasında sözlü tartışma çıktı.

Tartışma, her iki sendika başkanının araya girmesiyle büyümeden önlendi.

Kaynak: Zaman


Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35