Zam şampiyonu kuru soğan, tarlada kaldı

Alıcı çıkmaması nedeniyle üreticiler, kuru soğanı hasat etmeyerek tarlada bıraktı.

Zam şampiyonu kuru soğan, tarlada kaldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nisan ayıda kilosu 3,5 liraya kadar çıkan kuru soğan fiyatları, 10 kuruşa düştü. Alıcı çıkmaması nedeniyle üreticiler, ürünü hasat etmeyerek tarlada bıraktı.

Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, talebin fazla olması neticesinde Ekim ayından itibaren sürekli fiyatı artan ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan ayında yüzde 47,05 oranında artışla zam şampiyonu olan kuru soğanın fiyatının tarlada 10 kuruşa kadar gerilediğini söyledi.

Tezcan, toptancı hallerinde kilosu 30 kuruştan işlem gören soğanın, manav ve marketlerde ise kilosu 35 kuruştan satıldığın ifade etti.

Nisan ayında kilosu 3,5 liraya kadar çıkan kuru soğanın para etmemesi nedeniyle çiftçinin ürününü hasat etmeyerek tarlada bıraktığın belirten Tezcan, şöyle konuştu:
"Önceden, çiftçiyle pazarlık yapıp ürünü 25-30 kuruştan satın alan ve ürünün bedelinin yüzde 25'ini üreticiye kapora olarak veren tüccarlar bile fiyatların düşmesinin ardından kaporayı yakarak üreticilerin yanına uğramaz oldu. Geçen yıl para ettiği için bu yıl kuru soğan eken üretici fiyatların aniden düşmesi sonucu bir hayli şaşkın ve ne yapacağını bilemez durumda."

Tezcan, hükümetin önümüzdeki yıllarda ürün ekimlerinin belirli program dahilinde yapılması için çalışma başlatması gerektiğini bildirdi.

Yumurtalık ilçe Tarım Müdürü Cihangir Çay ise kuru soğan fiyatlarının önümüzdeki aylarda yeniden yükseleceğini ifade ederek, üreticilere ürünlerini satmayarak saklamalarını önerdi.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 23:24
banner53
YORUM EKLE

banner39