banner39

Zana, DTP'ye üye olmadığı halde yasak aldı

Leyla Zana'nın DTP'ye üye olmadığı halde partiye üyelikten dolayı yasak aldığı ortaya çıktı.

Arşiv 12.12.2009, 12:34 12.12.2009, 12:34
Zana, DTP'ye üye olmadığı halde yasak aldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

DTP'nin kapatılmasına verilen tepkiler daha çok yasak getirilen isimler üzerinde yoğunlaşıyor. DTP'nin güvercin kanadı olarak bilinen Ahmet Türk'e yasak getirilip her defasında şiddete vurgu yapan Emine Ayna'ya dokunulmaması tartışmaların odağını oluştururken, Leyla Zana'ın da partiye üye olmadığı halde yasak aldığı ortaya çıktı.

Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatılması kararı ile birlikte üye olmadığı halde DEP Milletvekili Leyla Zana'ya da 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi.

DTP hakkında kapatma kararı veren Anayasa Mahkemesi, üye olmadığı halde Leyla Zana'ya da 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi. Hakkında siyaset yasağı verilen 37 DTP üyesinin arasında ismi bulunan Leyla Zana, partileşme çalışmaları olan Demokratik Toplum Hareketi çalışmalarında yer alsa da 9 Kasım 2005 tarihinde kurulan DTP'ye üye olmayarak, kurucular kurulunda yer almadı.

2007 Mart ayında yapılan kongrede kongreye katılmamasına rağmen Parti Meclisi'nde yer verilen Leyla Zana, parti yetkilileri tarafından istenmesine rağmen MYK'da yer almadı. Ancak kısa bir süre sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın istemi ile siyaset yasağı devam ettiği belirtilen Zana'nın üyeliği diğer DEP'liler ile birlikte düşürüldü. DTP üyesi olmadığı halde, DTP'li olduğu gerekçe gösterilerek Zana'ya 5 yıl boyunca siyaset yasağı getiren Anayasa Mahkemesi, bir skandala da imza attı.

Aynı zamanda Leyla Zana'nın faaliyetlerinin DTP'nin kapatılmasına gerekçe olarak gösterilmesi de Anayasa Mahkemesi'nin imza attığı bir başka skandal oldu.banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü