banner39

Zapatero: Öncelik AB'yi krizden çıkartmak

AB Dönem Başkanlığı alan Zapatero, önceliklerinin ekonomik krizi aşmak olduğunu belirtti..

Arşiv 01.01.2010, 04:32 01.01.2010, 12:06
Zapatero: Öncelik AB'yi krizden çıkartmak


AB dönem başkanlığını devralan İspanya'nın Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, "İspanya, Avrupa'yı ekonomik krizden çıkarmak ve AB vatandaşlarının kendilerini Avrupa projesiyle çok daha özdeşmiş hissetmelerini sağlamak için AB dönem başkanlığını büyük bir heyecanla karşılıyor" dedi.

AB dönem başkanlığı sebebiyle kurulan "www.eu2010.es" adlı internet sitesinden yayınlanan açıklamada Zapatero, önceliklerinin ekonomik krizi aşmak olduğunu vurguladı.

"Firmaların ve işçilerin desteğiyle daha üretici, daha yenilikçi, daha sürdürülebilir bir ekonominin olması için çalışacaklarını" ifade eden Zapatero, "Avrupa'nın refah ve sosyal politikaları temsil eden büyük bir sembol olması gerektiğini" savundu.

Avrupa'nın uzun zamandır derin kurumsal bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunu ve bunun Lizbon anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle gerçekleşeceğini belirten İspanya Başbakanı, "Lizbon anlaşması, Avrupa'yı daha dinamik ve etkili yapacak ve Avrupalıları daha çok birleştirecek. Barışın değerlerini, işbirliğini, uluslar ve halklar arasında diyaloğu savunan bir Avrupa olacak" dedi.

Öte yandan aynı internet sitesinde yayınlanan diğer mesajlarda AB Başkanı olan Belçikalı Herman Van Rompuy "Yeni yıla mutlu bir başkan olarak başlıyorum çünkü Avrupa'ya sıkı bağlı olan İspanya'ya ve onun dönem başkanlığına güvenebilirim. Önümüzde 6 ay içinde el ele dirsek dirseğe çalışacağız", Avrupa Parlamentosu Başkanı Polonyalı Jerzy Buzek de "Önümüzdeki 6 aydaki İspanya dönem başkanlığının, AB Parlamentosu ile sıkı işbirliğiyle birlikte Avrupalı vatandaşlar için en iyi sonuçları çıkaracağına eminim. İspanya'nın dönem başkanlığındaki olumlu sonuçlar tüm AB için ortak bir başarı olacak" ifadelerini kullandı.

Bu arada İspanya'da her yılbaşında olduğu gibi 2010'a girilirken de en büyük etkinlik başkent Madrid'deki Sol Meydanında gerçekleşti.

Ancak bu kez AB dönem başkanlığı dolayısıyla özel bir ışık gösterisi yapılırken, saatler 24:00'ı gösterdiğinde Sol Meydanındaki binaların üzerine AB rengi olan mavi ile AB bayrakları yansıtıldı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?