banner39

Zapatero Türkiye'ye desteğini yineledi

İki ülke başbakanının katılımıyla 1. Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi İstanbul'da yapıldı.

Arşiv 06.04.2009, 00:03 06.04.2009, 07:17
Zapatero Türkiye'ye desteğini yineledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun, Türkiye'nin AB üyelik sürecine verdiği desteği bir kez daha vurgulamasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

1. Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi İstanbul'da gerçekleşti. Zirvede ikili ve heyetler arasında yapılan görüşme ve anlaşmalarda bir çok alanda işbirliğine gidilmesi kararlaştırıldı.

Zirvenin zonunda Başbakan Erdoğan ve İspanya Başbakanı Zapatero ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, bugün iki dost ve müttefik ülke, Türkiye ile İspanya arasında ikili hükümetler arası zirve niteliğindeki ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek, iki ülke arasında geçen yıllarda ivme kazanan yakın işbirliğinin doğal bir sonucu olarak Zapatero'yla, ilişkileri daha ileriye götürecek, daha ileri düzeyde çalışmalara başlangıç teşkil edecek hükümetlerarası zirve toplantıları yapmaya karar verdiklerini kaydetti.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİK SÜRECİ

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi'nin, her iki ülke Bakanlarının eş zamanlı gerçekleştirdikleri heyetlerarası görüşmelerle başladığını anımsatan Erdoğan, bunun ardından ''dostum'' diye nitelendirdiği Zapatero ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini belirtti. Heyetler arası görüşmeyi Bakanların sunumlarıyla yaptıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu çerçevede, Başbakan Zapatero'nun ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği desteği bir kez daha vurgulamasından memnuniyet duyduğumu burada ifade etmek isterim. AB ile ilişkilerimizin her kritik dönemecinde Başbakan olduğum günden bu yana kendisiyle tanıştığımız andan itibaren sürekli yanımızda oldu, sürekli desteğini bizden yana ortaya koydu. 2010 yılında İspanya'nın AB dönem başkanlığını üstleneceği dönemde müzakere sürecine yeni bir hız kazandırmak için neler yapabileceğimizi de kısmen ele aldık. Bu vesileyle İspanya ile aramızda ikili düzeyde hiç bir sorun bulunmadığını önemle kaydetmek isterim. Ülkelerimizin Akdeniz, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya'nın istikrarına yönelik politikaları örtüşmektedir.''

Başbakan Erdoğan, ülkeler arasında bir süredir müzakere edilen ikili anlaşmanın imzalandığını belirterek, atılan imzalarla ülkeler arasındaki mevcut işbirliğinin daha da kuvvetlendiğini söyledi.

İki ülke arasındaki çalışmalar çerçevesinde 3-4 nisanda Devlet Bakanı Egemen Bağış ve İspanya Bayındırlık Bakanı Magdalena Alvarez Arza'nın katılımlarıyla Akdeniz bölgesine ve Türkiye-İspanya ilişkilerine odaklı bir seminer gerçekleştirildiğini de belirten Erdoğan, söz konusu seminerle iki ülke arasında düzenli olarak sivil toplum diyaloğu toplantıları gerçekleştirilmesini öngören Türkiye-İspanya Forumu'nun ilk toplantısının yapıldığını anlattı.

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?