banner15

Zapatistalar 13’üncü yılı kutluyor

Meksika’da, yerli halkın hakları için silahlı mücadele veren Zapatistalar, merkezi hükümete karşı başlattıkları ayaklanmanın 13’üncü yıldönümünü kutluyor.

Zapatistalar 13’üncü yılı kutluyor

Meksikalı yerlilerin hakları için silahlı mücadele veren Zapatistalar, 1 Ocak 1994’te Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı ve Çiapas eyaletindeki yoksulluğu protesto etmek için ayaklanmıştı.

‘Subcomandante’ yani yardımcı komutan Marcos liderliğindeki Zapatistaların silahlı mücadelelerinin başlangıcı olarak kabul edilen ayaklanmanın 13’üncü yıldönümünde Çiapas eyaletinde kutlamalar düzenlendi.

Mücadelelelerinin 13’üncü yılını danslar ve şarkılar eşliğinde kutlayan Zapatista gerillaları, Çiapas’ın yoksul yerlilerinin durumlarının iyileştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Subcomandante Marcos’un da yer aldığı kutlamalara yurt dışından da katılım oldu.

Marcos, kameralara yansımayan konuşmasında Zapatistaların Meksika’nın yerli halkları için hayatlarını ortaya koymaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Zapatista hareketinin 1 Ocak 1994’te merkezi hükümete karşı başlattığı ayaklanmada 2 haftadan daha az bir süre içinde 150 kişi hayatını kaybetmişti.

NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48