banner39

'Zararlı Hoca' diye atılınca Avrupa kaptı

İslam Bilimler Tarihi'nde dünyanın sayılı otoritelerinden biri olan Fuat Sezgin, 27 Mayıs'ta 'Zararlı Profesör' diye kovulmuş.

Arşiv 26.05.2008, 10:05 26.05.2008, 11:14
'Zararlı Hoca' diye atılınca Avrupa kaptı


Prof. Dr. Fuat Sezgin... 1960 askeri darbe 'Zararlı Profesor' diye üniversiteden atıldı. O şimdi bilimler tarihi konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden birisi oldu...

Dünya onu yıllardır el üstünde tutsa da Türkiye onu önceki gün İstanbul Gülhane Parkı içindeki Has Ahırlar Binası'nda Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açılan 'İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi''yle yeniden tanıma fırsatı buldu.

Bilimler tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden birisi olan, Süryanice, İbranice ve Latince dáhil 27 dili çok iyi derecede bilen Frankfurt Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Fuat Sezgin'in, Türkiye'den ayrılma nedeni cunta tarafından üniversiteden atılmak olmuş.

O 147 PROFESÖRDEN BİRİ

İSLAM Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1961 yılında 36 yaşındayken Türkiye'yi neden terk ettiğini şöyle anlattı: 1960 yılında bir hükümet darbesi gibi bir şey oldu.

Askerler devletin idaresini ele geçirdiler. Milli Eğitim Komitesi diye bir yer kurdular. Kararları hemen alabiliyorlardı. Bu kararlardan biri de Türkiye üniversitelerini tasfiye etmekti. Bir gün bunlar, 'Hangi profesörler zararlıdır?' diye bir liste çıkarmışlar. Bunların listeleri kanun gibiydi. Gazeteler, 147 profesörün atıldığını yazıyordu. Benim de adım vardı' dedi.

ÇAĞIRDIKLARINDA GİTMEMİŞTİ

'Askeri idarenin bir mülki idareyi bertaraf ederek devletin başına geçmiş olmasından memnun olmadım' diyen Prof. Dr. Sezgin, 'Bir çok şeyler bekliyordum ama bir gün üniversiteden atılacağımı beklemiyordum. Hatta Türkiye'yi kendiliğimden terk etmeyi de düşünmüyordum. Çünkü memleketime çok bağlıydım. Bu hadiseden bir yıl evvel, Almanya'da misafir doçent olarak bulunuyordum. Bana orada doçentlik yapmamı teklif ettiler. Bu teklifi gülerek reddettim. 'Ben İstanbul'u, Türkiye'yi nasıl terk ederim?' dedim. Özür dilediler' diye konuştu.

GİDİŞİM BENİM İRADEM DIŞINDA

Prof. Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü: Gazetedeki 'zararlı profesörler listesini ve ismimin bu listede olduğunu görünce ülkeden gitmenin artık benim iradem dışında olduğunu anladım. Gazeteyi çantama koydum, Süleymaniye Kütüphanesi'ne gittim ve hemen orada üç tanıdığım dostuma mektup yazdım. İki Amerikalı, bir de Frankfurt Üniversitesi'nin eski rektörü olan dostlarıma 'Bana bir yer bulun, geleceğim' diye yazdım. 30 gün içinde üçünden de cevap geldi. Üçü de beni memnuniyetle kabul ediyorlardı. Ama ben Frankfurt'u tercih ettim, Frankfurt'a gittim.

İSLAM BİLİMLERİNİ BİZDEN İYİ BİLİYORLAR

Prof. Dr. Fuat Sezgin, modern Avrupa'nın İslam ilimlerine bakışı konusunda da şöyle konuştu: Avrupa'daki iki cereyandan biri, neticeleri bilen Avrupalılar, ikincisi ise 18. yüzyılda ortaya çıkmış olan yanlış bir Bilimler Tarihi görüşü. O görüşün adı Rönesans. Burada Yunanlılar'da bir bilim gelişmesi vardı ve doğrudan doğruya Yunan kitaplarının neticesine dayanarak bilimlerini geliştirdiler. Bu Rönesans tarifi içerisinde Müslümanlar'ın varlığı yok. Bu tamamıyla uydurma bir dünya görüşünden ibaret.

MAZİYLE BAĞLARIMIZ KOPMUŞ!

Bir Fransız filozofu 1923 yılında yazdığı bir kitapta Rönesans'ı alaya alıyor; 'Profesörler kulisinde uydurulan bir dünya görüşünden ibarettir' diyor. Benim temas ettiğim ve tanıdığım Avrupalılardan yola çıkarak, Avrupalılar'ın İslam Bilimleri'ni Türklerden daha iyi bildiklerini söyleyebilirim. Türkler olarak maziyle bağımız o kadar kopmuş, Avrupalıların 17. yüzyıldan itibaren üstünlük bayrağını ellerine almalarını görmek bizi o kadar bastırmış ki, bunun aksini düşünemiyoruz bile.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (2)
Abdullah birisi 28 13 yıl önce
Merhaba.

Hocamıza ilk olarak Haber7 kanalında kendisiyle yapılan bir söyleşide rastlamıştım. Gerek kariyeri ve gerek hayat anlayışıyla kendisine hayran kalmıştım.
fuat ayd 13 yıl önce
üstad fuat sezgini; batılısıyla doğulusu tanıyor bizler ise? hele tarihutturasul arabi külliyatı tam bir şaheser.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?