banner15

Zebari: Dikte edileni kabul etmeyiz

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Davos'ta Türkiye'yi Kerkük konusunda eleştirerek 'Komşularımızdan dikte edilenleri kabul etmeyiz' dedi.

Zebari: Dikte edileni kabul etmeyiz

Dünya Ekonomik Forumu’nun yapıldığı Davos’ta NTV’nin sorularını yanıtlayan Zebari, “Komşularımızın dikte ettiği hiçbir şeyi kabul etmeyiz” dedi ve kentin demografik yapısının Kürtler lehine değiştirildiği iddialarını da reddetti. Zebari, Kerkük’teki referandum sürecinin da anayasada öngörüldüğü gibi gerçekleştirileceğini belirtti.

 Zebari, Kerkük’ün Irak’ın iç işi olduğunu belirtti ve “Irak hükümeti daha yakın zamanda Türkiye’nin açıklamalarıyla ilgili özel bir oturum yaptı ve bu tür müdahalelerle ilgili memnuniyetsizliğini ifade etti. Türk siyasetçilerin Kerkük’ten Türk kenti gibi bahsetmesi, Irak’ta hassasiyet yaratıyor.

Umarız, bizim Türkiye’nin PKK’nın faaliyetleri ve sınır güvenliğiyle ilgili hassasiyetini anladığımız gibi Türk hükümeti de bunu anlar. Türkiye Irak’ın bağımsızlığı ve egemenliğine saygı duymalı” dedi.

“Komşularımızın dikte ettiği hiçbir şeyi kabul etmeyiz” diyen Zebari, Kerkük’le ilgili sürecin Irak anayasasında öngörüldüğü gibi işletileceğini vurguladı.

Maliki, “Durumu normalleştirmek için anayasal bir sürecimiz var. Kerkük’ün geleceğiyle ilgili bir referandum yapılacak. Bir mal mülk komisyonumuz var, sadece Kürtlerin değil, Arapların, Türkmenlerin ve Hristiyanların zararlarını tazmin etmek için. Süreç planlandığı gibi yürütülecek” yorumunu yaptı.

Zebari, Kerkük’teki demografik yapının Kürtler lehine değiştirildiği iddialarını da reddetti ve sözlerine, “Bütün bunlar yanlış bilgilendirme. Aslında Kerkük’e dönenlerin hepsi Saddam Hüseyin rejimi döneminde oradan zorla göç ettirilenler. Bu insanlar, BM’de kayıtlı. Bunların dışında, kente Kerkük dışından yerleşen olmadı” şeklinde devam etti.

Irak Dışişleri Bakanı, terör örgütü PKK’nın faaliyetleriyle ilgili Türkiye’nin endişelerini gidermek için, Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü mekanizmaya destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35