banner39

Zebari ikna için İran'a gidecek

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Mısır'da yapılacak olan 'Irak'a Komşu Devletler Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılması için önümüzdeki hafta İran'ı ziyaret edecek

Arşiv 21.04.2007, 12:03 21.04.2007, 12:08
Zebari ikna için İran'a gidecek

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, Mısır'da yapılacak Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısına katılması konusunda "ikna" için önümüzdeki hafta İran'ı ziyaret edeceği bildirildi.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Keyhan gazetesine yaptığı açıklamada, Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısının yeri için Kahire ve İstanbul'un önerildiğini ifade ederek, İran ve Suriye'nin de aralarında olduğu bazı ülkelerin toplantının İstanbul'da yapılmasını kabul ettiğini, ancak bunun kesinleşmediğini söyledi. Mutteki, "Şarm El Şeyh toplantısı, Irak'a komşu ülkeler mekanizmasının zayıflamasına neden olur. Bizim tercihimiz önce komşu ülkelerin Kahire'de toplanması, daha sonra da ortak toplantı yapılmasıdır'' dedi.


Bu konuda bazı komşu ülkelerle görüşmeleri olduğunu belirten Mutteki, Irak Dışişleri Bakanı Zebari'nin de toplantı konusunu görüşmek üzere perşembe veya cuma günü Tahran'a geleceğini bildirdi.

Mutteki, toplantıya katılıp katılmayacaklarına ilişkin kesin tutumlarını görüşmeden sonra açıklayacaklarını belirtti.

Toplantının Bağdat'ta yapılmasında ısrar eden Tahran yönetimi, Erbil'de ABD güçlerince tutuklanan 5 "diplomatın" serbest bırakılmaması durumunda toplantıya katılmayacağı sinyalini vermişti

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?