banner39

Zebari: Irak için Türkiye ile İran arasında rekabet var

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak'ın geleceği üzerinde etkili olabilmek için İran ile Türkiye arasında rekabet olduğunu savundu.

Arşiv 16.12.2009, 18:18 17.12.2009, 12:48
Zebari: Irak için Türkiye ile İran arasında rekabet var


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Manama Diyaloğu" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, Irak ile Suriye arasındaki krizin devam ettiğini, ikili ilişkilerin yeniden rayına oturtulması için yoğun çaba içinde olduklarını söyledi.

Irak'ta yayımlanan El Haya gazetesinde yer alan habere göre Zebari toplantıda "Irak bir Arap devletidir. İlişkilerinde önceliği Arap devletlerine vermesi gerekiyor" diyen Zebari, yabancı güçlerin ülkeye girmesiyle Arap devletleriyle ilişkilerinde de değişikliklerin görüldüğünü ifade etti. Zebari, "Irak'ın geleceği üzerindeki rekabet iki Arap olmayan devletten, İran ve Türkiye'den geliyor" diye konuştu.

Arap ülkelerine hitaben, "Neredesiniz? Sizleri Irak ile her türlü stratejik ortaklığa davet ediyoruz" diyen Zebari, stratejik ortaklık için sadece Mısır'ın olumlu cevap geldiğini, bu kapsamda Mısırdan bir heyetin 21 Aralıkta Bağdat'a gelmesini beklediklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü