banner39

Zebari: Türkiye'ye dur denmeli

Hoşyar Zebari, Ankara'nın Kerkük konusunda Irak'ın iç işlerine karıştığını ileri sürerek, buna "dur" denmesini istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Zebari: Türkiye'ye dur denmeli

Irak'ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ankara'nın Kerkük konusunda Irak'ın iç işlerine karıştığını ileri sürerek, buna "dur" denmesini istedi.

Irak'taki son gelişmeleri Suudi yetkililerle görüşmek üzere bir günlüğüne Suudi Arabistan'a gitmesi beklenen ve bu ziyaret öncesi başkent Bağdat'ta basına açıklamalarda bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kerkük politikasını eleştirdi.

Ankara'nın son dönemlerde Kerkük ile ilgili açıklamalarını "Irak'ın içişlerine müdahale" olarak nitelendiren ve Kerkük'ün Türkiye'nin bir kenti olmadığını söyleyen Zebari, bu sorunu Kerküklülerin halledebileceğini, başka dış güçlerin buna müdahale etmemesi gerektiğini söyledi.

Kerkük halkının, Federal Irak Anayasası çerçevesinde kendi sorunlarını çözebileceğini öne süren Irak'ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Zebari, hiç kimsenin Irak'ın içişlerine karışmasına izin vermeyeceklerini anlattı. Ankara'nın bu tutumundan vazgeçmesini beklediklerini belirten Zebari, aksi taktirde karşı tarafa kendi tutumlarının da değişebileceğini belirtti.

Öte yandan Zebari, Suudi Arabistan'a yapacağı ziyarette, Kral Abdullah bin abdulaziz ile Irak'taki son gelişmeler ve ABD Başkanı George W. Bush'un Irakla ilgili yeni stratejisini ele alacak.

İHA

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?