banner39

Zebari yeni plandan memnun

Zebari, "Yeni Amerikan askerleri ve Irak'ın yeni güvenlik güçleriyle, milisleri, terörizmi ve silahlı isyanları yenilgiye uğratmamız mümkün olacak" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Zebari yeni plandan memnun

Zebari, İtalya'daki günlük gazetelerden Corriere della Sera'da bugün yayımlanan demecinde, "Irak'ta demokrasiyi ve istikrarı kurtarmak için elimizde tüm kartlar mevcut. Amerikalılar bize güvence verdi. Iraklılar olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bunu başaracağız. Yeni Amerikan askerleri ve Irak'ın yeni güvenlik güçleriyle, milisleri, terörizmi ve silahlı isyanları yenilgiye uğratmamız mümkün olacak" dedi.

Bush'un yeni Irak stratejisini son derece olumlu değerlendiklerini belirten Zebari, "Bush, retorikten uzak, harika, cesur ve kararlı bir konuşma yaptı. Müttefiklere güvence vererek, ABD'nin Irak'ı kaostan kurtarmak için mücadeleye hazır olduğunu gösterdi" diye konuştu.

Zebari, Peşmergelerin Irak'taki düzenli ordunun bir parçası haline geleceğini ve ülkede istikrarın sağlanmasında rol alacağını da belirtti.

Hoşyar Zebari, "Sizin hükümetiniz Sünni milislere karşı aşırı şiddetli olmak, Şii milisler konusundaysa fazla bir şey yapmamakla suçlanıyor. Mukteda Es Sadr'ın 'Mehdi Ordusu'nu da silahsızlandırmaya hazır mısınız" sorusuna karşılık, "Farklı muamele söz konusu olmayacak. Yasalara aykırı her türlü silahlı grupla aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz" dedi. Zebari, "Bu iş için, Peşmergeler de kullanılacak mı" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"İstikrarın tesisi için tabii ki Kürt birlikleri de kullanılacak. Ancak bunlar, düzenli güvenlik güçlerimizin parçası olarak görev yapacak. Kürt olarak değil, yeni birleşik Irak'ın resmi askerleri olarak hareket edecekler."

AMERİKAN ASKERLERİNİN IRAK'TA İRANLILARI TUTUKLAMASI

Hoşyar Zebari, Amerikan askerlerinin bir süre önce Erbil'de düzenlediği operasyonla bazı İranlıları tutuklamasını ise şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Operasyonun kendilerinden habersiz yapıldığını ileri süren Zebari şöyle konuştu:

"Olanlara şaşırdık. Amerikalıların operasyonları bize danışılarak yapılmadı. Erbil'de havalimanına Amerikalıların özel timinden yaklaşık 40 kişi küçük saldırı helikopterleri eşliğinde el koyduğu sırada ciddi bir gerginlik oldu. Muhtemelen Irak'taki İran ajanlarına gideceğini düşündükleri silah ve malzeme aramaktaydılar. Olay sırasında korumayla görevli Peşmergelerimiz karşı tepki verdi. Silahlı çatışmaya ramak kalmıştı. Bu son anda önlenebildi. Beş İranlının tutuklanmasına da şaşırdık. Olayı protesto edip izahat istediğimizi belirtmeliyim. Bu söyleşi öncesinde de ABD Büyükelçiliğinde uzun bir görüşme yaptım."

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ABD'nin Irak'ta istikrarın tesisine yönelik çalışmalardan Suriye ve İran'ın dışlanmasından yana olduğuna dikkati çeken bir soruya karşılık olarak ise "Bizim politikamız, komşularımızla konuşmaktan yana. Bu bölgede yaşıyoruz. Bunu değiştiremeyiz. Kasım ayında Bağdat'ta Suriye Dışişleri Bakanıyla görüştüm. Bir ay önce de resmi ziyaret için Tahran'daydım" demekle yetindi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?