banner15

Zehar Hamas'ın Dışişleri Bakanı Adayı

Bu hafta içinde bakanlarını açıklayacak olan Hamas, Dışişleri Bakanlığına Mahmud ez-Zehar'ı ve İçişleri Bakanlığına ise Said Siyyam'ı aday gösterdi. El Fetih vekilleri hükümete katılmama kararı aldı. Hamas, "İsrail tam bağımsız bir Filistin devletini t

Zehar Hamas'ın Dışişleri Bakanı Adayı
İmran Lebbad / Filistin

25 Ocak'ta yapılan seçimlerde El Fetih karşısında ezici bir çoğunluk elde ederek hükümet kurma görevi alan Hamas, bakanlarını belirlemeye başladı. Bu hafta bakanlarını açıklayacağını belirten Hamas'ın Dışişleri Bakanlığına Mahmud ez-Zehar ve İçişleri Bakanlığına ise Said Siyyam'ın aday gösterdiği açıklandı. El Fetih vekilleri Hamas hükümetine katılmayacaklarını açıklarken, Filistin Halk Özgürlük Cephesi'nin ise yönetimde yer almaya sıcak baktığı bildirildi.  El Fetih sözcüsü Ahmed Abdurrahman, ''Hamas'ın programıyla ilgili herhangi bir haber çıkmadı. Hamas ile tek bir toplantı yapıldı ve Hamas program sunmadı. El Fetih yönetiminin yanıtı, Hamas'ın sunacağı programa bağlı'' dedi.

''İsrail tam bağımsız bir Filistin devletini tanımalı" 
    
Hamas liderlerinden Muhammed Nazzal, İsrail'in tam bağımsız bir Filistin devletini tanıması gerektiğini söyledi. Rusya'yı ziyaret eden Hamas heyetinde yer alan Nazzal, önceki gece Moskova'da yaptığı açıklamada, Hamas'ın İsrail'e ilişkin pozisyonunu, ancak İsrail'in tam bağımsız bir Filistin devletini ve Filistinlilerin haklarını tanıması durumunda açıklayacağını söyledi. Nazzal, AFP'ye verdiği demeçte, ''Eğer İsrailliler Filistinlilerin ve tam bağımsız bir Filistin devletinin haklarını tanımaya hazırsa, bu durumda biz de İsrail'e ve İsrail-Filistin anlaşmazlığına ilişkin diğer meselelere yönelik pozisyonumuzu ilan etmeye hazırız'' ifadesini kullandı. İsrail'in var olma hakkına ilişkin bütün soruları yanıtsız bırakan Nazzal, ''İsrail'in var olma hakkı var mı yok mu bu konuda size yanıt  veremem'' diye konuştu. Hamas heyeti, ziyareti boyunca Ortadoğu Dörtlüsü'nün üyesi olan Rusya'ya İsrail devletini tanıma talebine sessiz kalmıştı. Nazzal, Rusya'nın Hamas heyetine İsrail'i tanıma çağrısında bulunduğunu da  yalanlayarak, ''Rus çağrılarını reddetmedik, onlar bizi İsrail'i  tanımaya çağırmadı'' dedi. 
   
Arap Birliği'nden Hamas'a destek
   
Arap Birliği, Filistinli Hamas'a karşı Ortadoğu Dörtlüsü'nün (Rusya, ABD, AB ve BM) dayattığı ''haksız koşullara'' karşı mart sonunda Hamas'a destek verileceğini açıkladı. Mısır'ın başkenti Kahire'de önceki gün Arap Birliği dışişleri bakanları tarafından tartışılan ve bir kopyası AFP tarafından ele geçirilen Hamas'a destek tasarısında, ''22 üyeli Arap Birliği'nin mart sonundaki zirvesinde, başta Ortadoğu Dörtlüsü olmak üzere uluslararası topluma, Filistin halkının tercihine saygılı olunması, içişlerine müdahale edilmemesi ve seçilmiş Hamas yönetimine karşı haksız koşullar dayatılmaması'' çağrısında bulunuluyor. Arap dışişleri bakanlarının toplantısı dün sona erdi. Arap Birliği zirvesinin Sudan'ın başkenti Hartum'da 28-29 Mart'ta yapılması bekleniyor.

Hamas'tan Zevahiri'ye cevap

El Kaide örgütünün iki numaralı ismi Eyman Zevahiri'nin Hamas'a yaptığı ''silahlı mücadeleye devam'' çağrısına, Hamas liderlerinden Muhammed Nazzal, ''Bu onun fikri'' diyerek yanıt verdi. Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan ve Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal başkanlığındaki heyette yer alan Nazzal, AFP'ye verdiği demeçte, Zevahiri'nin çağrısı karşısında ''tarafsız'' kalarak, ''bu onun fikri, biz tarafsızız'' ifadesini kullanmayı tercihetti. El Cezire televizyonunda önceki gece yayımlanan bir video bantta, Zevahiri, Hamas'a hitaben, ''Filistin Yönetimi'nin laikleri tarafından imzalanan kapitülasyon anlaşmalarını tanımamak lazım. Sizin tek alternatifiniz, Filistin'in kurtuluşuna ve şeriat devleti kurulana kadar silahlı mücadeleye devam etmektir'' ifadesini kullanmış, Hamas liderlerini ''Filistin'i ucuza satan laiklerle mecliste yer almamaya'' çağırmıştı.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48