banner39

Zehirli iğne ile idam yasak

ABD'de Kaliforniya mahkemesinin zehirli iğneyle idamı yasaklaması ardından Florida Valisi, eyaletteki tüm idamları durdurdu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Zehirli iğne ile idam yasak

ABD'nin çeşitli eyaletlerinde zehirli iğneyle idam cezasının peş peşe yasaklanması, akıllara ABD'de zehirli iğneyle idam cezası tarihe mi karışıyor sorusunun gelmesine yol açıyor. Kaliforniya'da bir bölge hakiminin zehirli iğneyle idam etmekte kullanılan metodun “acımasız ve olağan olmayan bir ceza niteliği taşıdığı” gerekçesiyle anayasaya aykırı olduğuna hükmetmesinin ardından, ABD'nin Florida Valisi Jeb Bush da Florida eyaletindeki bütün idamları durdurma kararı aldı.

İDAM METODU DEĞİŞEBİLİR

Kaliforniya Bölge Yargıcı Jeremy Fogel verdiği kararda zehirli iğneyle idam cezasının infazında kullanılan metodun değiştirilmesi durumunda bu yönteme tekrar dönülmesinin mümkün olduğunu belirtti. Fogel'den bir ay önce Missouri eyaletinde de bir federal yargıç yine benzer bir kararla zehirli iğneyle infazın anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. ABD'nin 37 eyaletinde zehirli iğneyle idam en çok tercih edilen idam metodu olarak uygulanıyor. ABD'de idam cezasının yeniden uygulanmaya başladığı 1976 yılından bu yana bin kişi idam edildi. 2006 yılında ise 54 kişi çeşitli şekillerde idam edildi.

Florida'nın son kurbanı

Florida'da idamları durdurma kararı, 25 Ekim'de öldürülen Danny Rolling'in ailesini yasa boğdu. 1990 yılında üç kadını öldürmekten tutuklan Rolling protestolara rağmen zehirli iğne ile idam edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?