banner39

Zelaya BM'ye 'bağlandı', darbeciler geri adım atıyor

Honduras'ın devrik lideri BM genel kuruluna cep telefonuyla bağlanarak bir konuşma yaptı

Arşiv 29.09.2009, 10:52 29.09.2009, 11:01
Zelaya BM'ye 'bağlandı', darbeciler geri adım atıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Honduras'ın darbeyle devrilen devlet başkanı Manuel Zelaya, BM genel kurulundan dünyaya cep telefonundan seslendi. Honduras'ın devrik lideri, BM kuruluna katılan hükümetinin dışişleri bakanı Patricia Rodas'ın cep telefonundan dünya liderlerine "ülkesinde hukukun yeniden inşasını sağlaması" çağrısında bulundu.

Sığındığı Brezilya büyükelçiliğinden gerçekleştirilen sürpriz telefon bağlantısı birkaç dakika sürdü.

"Bir diktatörlüğün ülkemde kontrolü ele geçirdiğinden şüphe edenler, son 93 günde oluşturulan baskıyı gördüklerinde eminim fikirlerini değiştirmiştir" şeklinde konuşan Zelaya, medya üzerinde baskıyı artıran darbecileri "faşist" olarak niteledi.

Haziran ayında ordu tarafından düzenlenen darbeyle görevden alınan Manuel Zelaya, gizlice döndüğü ülkesinde Brezilya büyükelçiliğine sığınmıştı.

Honduras'ın darbe hükümeti ile Brezilya arasında bu gelişme nedeniyle gerginlik artarken, darbeciler ülkedeki medyayı susturan bir dizi kararname çıkardı, bir televizyon kanalı askerler tarafından basıldı.

DARBECİ YÖNETİMDEN GERİ ADIM

Öte yandan, Zelaya'nın beklenmedik geri dönüşü ve hız kesmeyen protesto gösterileriyle zorda kalan Honduras'taki darbeci yönetimin başkanı Roberto Micheletti, hürriyetleri tahdit eden kararnameyi iptal etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında "kararnameyi seçim sürecini etkilememek için iptal etmek istediğini" savunan Micheletti, "Honduras halkından af dileyeceklerini" söyledi.

Hükümet, pazar günü yayınladığı kararnameyle toplantı, seyahat ve basın özgürlüğünü 45 gün süreyle kısıtlamıştı.

Brezilya elçiliğine bir saldırı düzenlemeyi düşünmediklerini de yineleyen Micheletti, birkaç gün önce ültimatom verdiği Brezilya devlet başkanına da "sevgilerini" gönderdi.

Honduras'ta başkanlık seçimi ve genel seçimlerin 29 Kasım'da yapılması öngörülüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?