Zemin kaydı, okul boşaltılıyor

Çanakkale'de aşırı yağışların ardından zemini kayan lise heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılıyor

Zemin kaydı, okul boşaltılıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki Armatör Yakup Aksoy Anadolu Denizcilik Meslek Lisesinin, heyelan dolayısıyla boşaltılmasına karar verildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, okulun da bulunduğu Alaettin Mahallesi Çamlık Mevkisi'nde, kış aylarında etkili olan yağışlarından ardından kaymalar yaşandı.

Teknik ekiplerin bölgede yaptığı incelemeler sonucunda, kaymaların risk oluşturabileceğinin tespit edilmesi üzerine, okulun boşaltılmasına karar verildi.

Okulun, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında Halk Eğitim Merkezi binasına taşınması ve geçici süreyle Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesindeki atölyeleri kullanması kararlaştırıldı.

YENİ BİR OKUL YAPILACAK

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İzmir ve İstanbul'dan gelen yüksek teknolojiye sahip ekiplerin bölgede zemin etüdü yaptıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

''İnceleme sonucu, arazinin tabanında bir su kaynağı bulunduğu ve okulun da yer aldığı adanın kaymaya meyilli olduğu belirlendi. Bunun teknik olarak çözümü mümkünmüş. Zemine beton sıkılması gerektiği söylendi. Ancak bunun maliyeti çok yüksek çıkıyor. O nedenle okulun yeniden yapılması gerektiğini düşünüyoruz.''

Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ile ziyaret ettikleri hayırsever Yakup Aksoy'un oğlu Mehmet Aksoy'a durumu anlattıklarını ifade eden Bardakçı, ''Okulun yeniden yapılması için talepte bulunduk. Kendisi de yer göstermemiz halinde yapabileceklerini söyledi'' dedi.

Bardakçı, eski binanın ne yapılacağı konusunda henüz bir karar vermediklerini, gerektiğinde yıkılacağını kaydetti.

Okulda 19 öğretmenin görev yaptığı, 291 öğrencinin eğitim gördüğü öğrenildi.


 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39