banner39

Zenginler parasını Cayman'a taşıyor

İsviçre, Lüksemburg ve Avusturya gibi ülkelerin gizli hesapları bildirme kararı, bu ülkelerde zulası bulunan işadamlarını harekete geçirdi

Arşiv 03.10.2009, 07:02 03.10.2009, 14:37
Zenginler parasını Cayman'a taşıyor


Varlık Barışı'nın yılbaşına kadar uzayacağının kokusunu alan birçok kişi ve kuruluş, özellikle İsviçre'deki hesaplarını başka ülkelere aktarmaya çalışıyor. Cayman ve Virgin adalarının en çok tercih edilen yerler olduğu belirtilirken, MASAK Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu konuya yönelik inceleme başlattı.

 Maliye kaynakları, "İsviçre ve Lüksemburg gibi birçok ülkede gizli hesapların açıklanmasına yönelik çalışmalar bazı işadamlarını harekete geçirmiş gibi görünüyor. Varlık Barışı'nın süresinin uzatılması bazılarını harekete geçirdi. Onlar için birikimlerini farklı ülkelere aktarma fırsatı doğdu. Bazı işadamlarının yılbaşına kadar İsviçre'de bulunan parasını bir başka ülkeye aktarma niyetinde olduklarını duyuyoruz." dedi. "Barışa el uzatmayanlar vergi incelemesine tabi tutulacaklar. Yüksek fatura ile karşılaşabilirler." uyarısında bulunan yetkililer, "Örneğin yurtdışında beyan edilmemiş kaynaklara ilişkin Türkiye'de 100 birimlik bağlantı kurulması halinde ortaya Kurumlar Vergisi, KDV, stopaj ve gecikme faizi ile birlikte 50 birimlik fatura çıkar. Varlık Barışı'nda ise maliyet sadece 100 liranın 2 TL'si." dedi. Yasa kapsamında yurtiçi varlıklar için ilk uygulamadaki gibi yüzde 5, yurtdışı varlıklar için ise yüzde 2 oranında vergi ödeniyor.

Önceki gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Lüksemburg ile imzalanan yeni vergileme anlaşmasıyla bu ülkedeki Türkler için gizli hesap döneminin sona erdiğini söyledi. Şimşek, "Paralarını Lüksemburg'da tutan bütün vatandaşlarımızın bilgilerine artık ulaşabiliriz. Bu anlaşmaları öbür ülkelerle de yapacağız." dedi. Herkesin makul vergi vermek mecburiyetinde olduğunu aktaran Şimşek, vermeyenin, sonucuna katlanacağına dikkat çekti.

Yurtdışı para transferi mercek altında

Vergi gelirlerini artırmak isteyen Maliye, vergi cennetleri olarak adlandırılan ülke ve adaları sıkı takibe aldı. Vergilemenin hiç olmadığı ya da çok düşük miktarda olduğu bu ülkelere yapılacak para ve kâr transferleri mercek altına alındı. Vergi cennetleri listesinde yerleşik veya faaliyette bulunan kurumlara "nakden veya hesaba yapılan, tahakkuk ettirilen" bütün ödemelerden yüzde 30 vergi kesintisi (stopaj) yapılıyor.

Vergi cennetlerinin amacının, bankacılık, finans ve vergisel konularda sundukları imkânlarla ve gizlilik prensipleriyle her ülkeden her milletten yabancı yatırımcıyı, yabancı sermayeyi kendilerine çekmek olduğunu aktaran yetkililer, haritada yeri dahi bilinmeyen bu ülkeler üzerinden yüz milyarlarca dolarlık işlem yapıldığına dikkat çekiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi cennetlerini belirlerken OECD'nin 2000 yılında hazırladığı 'kara liste'yi dikkate alıyor. Bunlar arasında Anguilla, Andora, Bahamalar, Bahreyn, İngiliz Virgin Adaları, Dominik, Guernsey, Jersey, Liberya, Maldivler, Hollanda Antilleri, Panama, Seyşeller gibi ülkeler yer alıyor. Bu ülkelerin sayısı 35'i buluyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?