banner39

Zerdari: İslam kişisel çıkarlar için kullanılıyor

Pakistan Başkanı Zerdari, "Kutsal İslam dini kişisel çıkarlar için silah olarak kullanılıyor" dedi.

Arşiv 18.03.2010, 09:51 18.03.2010, 09:51
Zerdari: İslam kişisel çıkarlar için kullanılıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, İslam dininin kişisel çıkarlar uğruna silah olarak kullanıldığını söyledi. Pakistan Edebiyat Akademisi tarafından, Zerdari'nin himayesinde dün başkent İslamabad'da düzenlenen "Tasavvuf ve Barış" konulu konferansta 31 ülkeden 82 akademisyen, yazar ve sivil toplum örgütü temsilcisi buluştu. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Zerdari, "Kutsal İslam dini kişisel çıkarlar için silah olarak kullanılıyor" dedi. Ülkesinin ve İslam dünyasının dinin istismarına yönelik sorunlarla karşı karşı olduğunu belirten Zerdari, tasavvuf anlayışıyla her türlü aşırıcılık ve terörün üstesinden gelineceğine olan inancını ifade etti. 

Zerdari şöyle konuştu:
"Geçmişte din kisvesi altında ekilen nefret tohumlarını şimdi terörizm ve ayrımcılık olarak biçiyoruz. Bizler en son ve en güzel din olan İslam'ın mensuplarıyız. İslam dini, mensuplarına barış, hoşgörü, uyum ve en önemlisi fertler ve toplumlar arası sevginin tesisinin sağlanmasını emreder. Tasavvuf erbabı gönül erlerinin hayatları ve eserleriyle sundukları mesaj, sadece Müslümanların değil, diğer din mensuplarının da Allah'a yaklaşmalarına vesile olmuştur."

-TÜRKİYE'DEN 3 KATILIMCI-

Bu arada konferansa Türkiye'den katılan Marmara üniversitesi öğretim üyesi Prof. Mahmut Erol Kılıç, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Necdet Tosun ve Rumi Forum Başkanı Harun Köken de birer konuşma yaptı.

Konuşmasına, "Sufiabad diye adlandırılabilecek İstanbul'dan, İslamabad'a getirdiğim selamlarla başlıyorum" diyerek başlayan Kılıç, günümüze kadar ulaşan tasavvuf geleneğini anlattı.

Tosun da "Barış ve Hoşgörü" başlıklı konuşmasında, Anadolu ve Orta Asya erenlerinin din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlara karşı tutumlarından örnekler verdi.

Köken ise "Dünya Barışına Mevlana'nın Katkısı" başlıklı konuşmasında, İslam dininde zorbalık ve cehaletin yerine af ve hoşgörünün olduğunu belirterek, Mevlana, Yunus Emre ve Ahmed Yesevi gibi tasavvufçuların hayatı ve eserlerindeki sevgi ve hoşgörüyü anlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?