banner39

Zevahiri’den Uyarı, Zerkavi’den Savunma

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, el-Kaide’nin ikinci ismi Eyman ez-Zevahiri’nin, camilere ve sivillere saldırmamasıyla ilgili Ebu Musab ez-Zerkavi’ye gönderdiği mektubu ele geçirdiklerini açıklamasının ardından Zerkavi’nin sesli bir m

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Zevahiri’den Uyarı, Zerkavi’den Savunma

 

 

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

 

ABD, el-Kaide’nin ikinci ismi Eyman ez-Zevahiri'nin, örgütün Irak sorumlusu Ebu Musab ez-Zerkavi'ye yazdığı bir mektubu ele geçirdi.

 

Zevahiri: Sivilleri Öldürmeyin!

 

Pentagon'un ele geçirdiği mektupta Zevahiri, Zerkavi'yi camilere yönelik bombalı saldırılar ve rehinelerin öldürülmesinden dolayı kınadığı bildirildi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Bryan Whitman, ez-Zevahiri'nin, Zerkavi'ye yazdığı mektupta, Amerikan askerleri Irak'tan ayrıldıktan sonra bu ülkede bir İslam devleti kurulması planının yapıldığını söyledi. Pentagon yetkilileri, mektubun, nerede, ne zaman, nasıl ve kimden ele geçirildiğine ilişkin açıklama yapmadı. Ancak gerçekliğinden şüphe duyulmadığını belirttiler.

 

Pentagonun bu açıklamasının ardından el-Kaide’nin Irak’taki lideri olarak bilinen Ebu Musab ez-Zerkavi’ye ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı internette yayınlandı. Zerkavi sesli mesajında, “kafir olan” sivilleri öldürme konusunda direnişçilerin şeri delillerinin olduğunu öne sürdü.

 

 Zerkavi Savunmada

 

Zerkavi yaptığı açıklamada, İslam’da sivil ve askeri diye bir ayrımın olmadığını, aksine Müslüman ve kafir diye bir ayrımın söz konusu olduğunu belirterek; ameli ve konumu ne olursa olsun Müslüman kanının masum olduğunu, kafirlere verilen bir eman ve ahd olmadığı sürece kanlarının mubah olduğunu ileri sürdü.

 

“Siz Bilirsiniz!” başlığını taşıyan konuşmasında Zerkavi, insanları üç sınıfa ayırıyor. Müslümanlar ve zımmiler (İslam’ın otoritesine boyun eğenler, eman verilenler ve barış anlaşması yapılmış olanlar.) şeklinde ayırdığı iki kesimin canları ve malları kesin koruma altında, ancak işlemiş oldukları suçlardan ötürü uygulanacak cezalar hariç.

 

Bu iki gurup dışında kalan üçüncü kısım insanlar ise, kadın ve çocuklar dışında canları ve malları mubah olan kafirlerdir ve öldürülmelerinde bir beis yoktur.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?