Zeydi`nin ayakkabılarını yaktılar

Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazetecinin tahliye talebi reddedildi, ayakkabıları da imha edildi!

Arşiv 18.12.2008, 16:00 18.12.2008, 18:07
Zeydi`nin ayakkabılarını yaktılar


ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlattığı için tutuklanan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi`nin tahliye talebi reddedildi.

Zeydi'nin dosyasına bakan yargıç Diya El Kenani, "Gazetecinin avukatı aracılığıyla yaptığı kefaletle tahliye talebini, soruşturmanın selameti ve gazetecinin can güvenliği bakımından reddettik" dedi.

Yargıç, "Serbest kalması, bombalı saldırılar ve eylemler yüzünden bizzat kendisi için tehlikeli olabilir. Diğer gazeteciler peşine düşebilir. Hukuki açıdan bakacak olursak da suç işledi. Kefalet talebini reddetme hakkımız var" diye konuştu.

29 yaşındaki Iraklı gazeteci, Bağdat'ta basın toplantısı yapan Bush`a protesto amacıyla ayakkabılarını fırlatarak dünya gündeminde ilk sıraya oturmuştu.

Gazeteci, misafir devlet başkanına "saldırı girişiminden" yargılanırsa 1 ila 5 yıl, "saldırıdan" yargılanırsa 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.
Öte yandanZeydi'nin fırlattığı ayakkabıların tahlilleri yapıldıktan sonra imha edildiği bildirildi.

Ayakkabılarda patlayıcı bulunup bulunmadığının araştırıldığı, patlayıcı bulunmadığı Amerikalı ve Iraklı emniyet yetkililerince belirlendikten sonra da ayakkabıların imha edildiği öğrenildi. 

Yargıç Kenani, bu davanın en önemli delili olan ayakkabıların yok edilmesinin, davanın seyrini etkilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?