banner39

Zeyno'nun oyununu ABD'liler bozdu

ABD Kongresi'nde, Hudson Enstitüsü uzmanı Zeyno Baran'ın Türk-Amerikan ilişkilerini germe girişimi sonuçsuz kaldı.

Arşiv 21.05.2008, 09:36 21.05.2008, 10:10
Zeyno'nun oyununu ABD'liler bozdu


Zeyno Baran'ın, 'ABD yönetiminin PKK'ya karşı gösterdiği hassasiyeti, Ankara El Kaide'ye karşı göstermiyor' çıkışına ABD'li uzmanları itiraz etti

ABD Kongresi'nde, Türk-Amerikan ilişkilerinin ele alındığı bir toplantıda El Kaide tartışması yaşandı. Hudson Enstitüsü'nün uzmanı Zeyno Baran, ABD Başkanı Bush'un PKK'yı "ortak düşman' ilan etmesine rağmen, Türkiye'de El Kaide'ye karşı böyle bir yaklaşımın olmadığını savundu.

Panele katılan ADB'li terör uzmanları ise Türkiye'nin El Kaide'ye karşı en üst düzeyde çok iyi mücadele ettiğini dile getirdi.

Potomac Enstitüsü, Hudson Enstitüsü ve Inter-University'nin Kongre'de ortaklaşa düzenlediği "Türk-Amerikan Stratejik Ortaklığı" konulu panelde konuşah Zeyno Baran, ABD Başkanı George W. Bush'un, 5 Kasım'da Başbakan Erdoğan ile Beyaz Saray'daki görüşmesinde PKK'yı "ABD'nin de düşmanı" olarak ilan etmesinin önemine değinirken "Kazablanka da El Kaide terörüyle vuruldu. Olayın yıldönümünde çok sayıda insan biraraya gelerek ve El Kaide'nin adını anarak bu tür terörizme karşı çıktı. Türkiye'de böyle bir şey yaşanmadı" diye konuştu.

NATO'NUN TEMEL MİSYONU

Jamestown Vakfı'nın terör analisti Frank Hyland ise, Türkiye'nin El Kaide'ye karşı en üst düzeyde mücadele verdiğini belirterek, "Sizi temin ederim, Türk yetkilileri bu konuda büyük bir çaba sarfediyor. Türk yetkilileri, El Kaide'ye karşı ülke içinde ondan fazla operasyon gerçekleştirdi" dedi.

Kontrterörizm Vakfı uzmanı Andrew R. Cochran ise, İstanbul'daki saldırılarda sadece diğer ülke vatandaları değil çok sayıda Türk vatandaşının da öldüğünü vurguladı.


Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?