banner39

Zirveden önce protestolar başladı

G20 zirvesine ev sahipliği yapan Londra sokakları, geniş katılımlı protesto gösterilerine sahne oluyor

Arşiv 01.04.2009, 16:37 01.04.2009, 18:18
Zirveden önce protestolar başladı


Dört ayrı noktadan yola çıkan kapitalizm ve küreselleşme karşıtları ile iklim değişikliğiyle mücadeleyi savunan gruplar İngiltere Merkez Bankası önünde protesto gösterisi düzenledi.

Öğleden sonra da savaş karşıtı gruplar Amerikan Büyükelçiliği önünde toplanarak Irak ve Afganistan'ın işgalinin yanı sıra İsrail'in Gazze'ye saldırısını protesto edecek.

G20 protestolarına çok sayıda grup katılıyor. Savaş, küreselleşme ve kapitalizm karşıtlarının yanı sıra, anarşistler, yardım kuruluşları, milletvekilleri, sendikalar, öğrenciler, akademisyenler ve bazı kiliseler de gösterilere destek veriyor.

Protestocuların yarınki adresi ise G20 zirvesinin yapılacağı Excel konferans merkezi olacak.

Polis alarmda

İngiltere polisi haftalardır G20 zirvesi için hazırlık yapıyor. Tüm izinler kaldırıldı, 2500 ek personel görevlendirildi. Güvenlik önlemlerinin toplam maliyetinin ise 10 milyon dolar civarında olduğu açıklandı. 

Polisin zirve öncesinde yaptığı, gösterilerin şiddet olaylarına sahne olabileceği yolundaki açıklamalar da tepkiye neden oldu. Bazı milletvekilleri polisi halkı korkutarak katılımı azaltmaya çalışmakla suçladı.

Bankacılar hedefte

Protestocuların, özellikle de kapitalizm karşıtlarının tepkisinin hedefinde, krizin sorumlusu olarak gördükleri bankacılar var.

Protestocu grupların ''Finansal Ahmaklıklar Günü'' olarak tanımladığı zirvede, ''bir bankacı asın'' ve ''bankalara saldırın'' yazılı bildiriler hazırlandı.

Zirve öncesinde bazı internet sitelerinde, G20 zirvesi günü sokakta görülen bankacıların dövülmesi yolunda çağrılar yer aldı.

Bu nedenle birçok mali kuruluş personeli evden çalışmaya yönlendirdi. İşe gelmek zorunda olanlara da, bankacı olduklarını gizlemek için takım elbise yerine daha spor kıyafetler giymeleri önerildi.

Kaynak: BBC

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?