banner39

Ziyarete saatler kala...

Papa, dünyanın merakla beklediği Türkiye'deki konuşmasını titizlikle inceledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ziyarete saatler kala...

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un aylardır beklenen 4 günlük resmi Türkiye ziyareti bugün başlıyor. Papa'nın bu hassas ziyaretini dünya yakından takip ediyor. Her kuruluş ve kişi farklı beklenti içerisinde olsa da, bu ziyaretin hristiyan dünyası için önemi tartışılamaz. 

Başbakan görüşecek

Türkiye ziyaretine bugün öğle saatlerinden itibaren başlayacak olab Papa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yapacağı görüşecek.
  
Bu görüşmenin yapılıp yapılmayacağı, haftalardır önemli tartışma konularından biriydi. Başbakan Erdoğan, Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak Nato liderler zirvesi nedeniyle Papa ile görüşemeyeceğini söylemişti. Bunun yarattığı tartışmaların ardından, Başbakan Erdoğan, Riga ziyaretini kısmen erteleyerek, Papa 16. Benediktus ile havaalanında görüşme kararı aldı.

Protestolar

Papa’nın Türkiye ziyareti, önceki gün İstanbul’da binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisinin gölgesinde başlıyor. Dün de Ankara’da, Türk Dayanışma Konseyi adlı bir grup, Papa’nın ziyaretini protesto eden bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında polisin olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti. Papa’nın ziyaret edeceği Ankara, İzmir ve İstanbul’da güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılmış durumda.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı basın açıklamasında, Papa’nın Türk halkına yakışır biçimde ağırlanmasını istedi. Hükümet Sözcüsü Çiçek, Papa’nın geçen Eylül ayında Almanya’da yaptığı bir konuşmada Müslümanlar’a hakaret ettiği iddialarının Türk toplumunda infial uyandırdığını ve Türkiye’nin diplomatik tepki gösterdiğini hatırlattı.

Basın ordusu takibi

Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyareti, göreve başladığı 2005 yılı Nisan ayından bu yana, halkı büyük oranda Müslüman olan bir ülkeye yapacağı ilk ziyaret. Bu nedenle de, tüm dünya tarafından merakla izleniyor. Yüzlerce yabancı televizyon kanalı, Papa ziyaretini canlı yayınlayacak. Papa ile birlikte, 1000 civarında yabancı gazeteci de Türkiye’ye geliyor.

16. Benediktus, Türkiye’yi ziyaret eden üçüncü papa. 1967 yılında Papa 6. Paul, 1979’da da Papa 2. Jean Paul, Türkiye’ye gelmişti.

Papa'nın görüşmeleri

Papa 16. Benediktus da, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in konuğu olarak Ankara’da bir gece geçirecek. Yarın İzmir’e giderek, Efes’te bulunan Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edecek. Aynı gün İstanbul’a geçecek olan Papa, Fener Rum Patrikhanesi’nde düzenlenecek bir ayine katılacak.

Papa, ertesi gün de, Rum Patrikhanesi’nde olacak. Ardından Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni ziyaret edecek.

Beklentiler

Pek çok uzmana göre, Papa ziyaretinin en önemli ayağı, Ortodoks Kilisesi’nin lideri sayılan Fener Rum Patrikhanesi’ne yapacağı ziyaret. Bu uzmanlara göre, Papa, iki kilise arasında yaklaşık 30 yıl önce Papa 6. Paul’ün ziyaretiyle başlayan yakınlaşmayı geliştirmek amacında.

Ankara ise, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in sözleriyle Medeniyetler İttifakı’na katkı beklentisinde. Papa, bugün Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da ziyaret edecek.

Beklentilerden bir diğeri ise, Papa'nın kısa bir süre önce Hz. Muhammed (S.A.V.) için sarfettiği cümleleri için özür dilemesi. Hakaret sözleri üzerine Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun gösterdiği kesin ve net tavrı, bugün Papa'ya karşı da yürütmesi bekleniyor. 
 
Papa konuşma metnini titizlikle inceledi

Vatikan kaynakları, Papa’nın Türkiye ziyaretinden hem kaygılı hem de oldukça umutlu olduğunu belirtti. Vatikan’a göre Papa, Türkiye’de yapacağı konuşmanın metnini ise en ince detayına kadar düşünüyor.

İtalyan Adnkronos Haber Ajansına konuşan bir Vatikan yetkilisi, Papa’nın Türkiye’ye gerçekleştireceği “tarihi” ziyaretinde yapacağı konuşmasını hazırlarken hem endişeli hem de umutlu olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen ancak oldukça üst düzey bir görevli olduğu kaydedilen yetkili, Papa’nın konuşma metnini noktası noktasına incelediğini kaydetti.

Papa’nın ziyaret konusunda kaygıları olduğunu belirten Vatikan yetkilisi, Papa’nın aşırı İslamcıların Türkiye ziyaretini istismar etmesi kaygısı taşıdığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?